27. června 2011 7:00, aktualizováno 1. 7 15:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stahujte LN na dovolené levněji než v Česku

Lidové noviny výchází na iPhonu a iPadu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidové noviny výchází na iPhonu a iPadu | foto: Lidové noviny

PRAHA Operátoři v oblíbených letoviscích českých turistů loví zahraniční návštěvníky. Vezete si mobil na letní dovolenou do Španělska? Tak zapomeňte na české operátory. Se SIM kartou tamní společnosti Yoigo můžete volat po Španělsku i do Česka za pouhé dvě koruny za minutu.

Karty místních operátorů bývají obecně pro cizince výhodnější. Jenomže před prázdninami by měli zavětřit ti, kteří se chystají k moři do již zmiňovaného Španělska či Chorvatska nebo Bulharska.

Tamní operátoři nabízejí speciální předplacené karty pro turisty dokonce s několikanásobně levnějšími službami, než je tomu v Česku. "V těchto zemích operátoři soupeří o nejmenší zákazníky," míní Jiří Peterka, expert na mobilní služby.

Zahraniční operátoři poskytující předplacené služby v oblíbených destinacích:

 I na zahraniční dovolené si můžete přečíst své oblíbené noviny v elektronických zařízeních. Stačí zakoupená SIM karta od místního operátora a připojíte se na internet levněji než u nás.

Země

Operátor

Cena za SIM kartu

Počet dat v ceně

Chorvatsko

Tele 2

160 Kč

100MB dat

Itálie

TIM

cca 120 Kč

24 MB dat

Španělsko

Yoigo

486 Kč

500 MB dat

Bulharsko

Globul

37 Kč

10 MB za 36 Kč

Například v Bulharsku s kartou operátora Globul lze s Českem mluvit za tři koruny za minutu. S kterýmkoli českým operátorem nejméně za jedenáct korun. Podobně to funguje i v Chorvatsku. Tamní firma Tele 2 nabízí speciálně pro zahraniční turisty předplacenou SIM kartu za 165 korun.

Ta umožní levnější volání, ale navíc stažení 100 MB dat z internetu. Při běžném posílání e-mailů a surfování stačí tento limit na týden. Českému T-Mobilu by za to zákazník zaplatil 660 korun. "Chorvatsko není členem EU, není proto vázáno unijními tarify," připomněl Martin Zikmund, analytik telekomunikací.

Jenomže Španělsko v Unii je, a také nabízí zajímavé ceny. Speciální SIM karta tam stojí 486 korun, umožňuje více než čtyři hodiny hovoru. A navíc dovolí stáhnout 500 MB dat z internetu. Čeští operátoři za podobné peníze nabízejí jen polovinu dat. Jediným problémem je dostupnost karet. Bývají na poštách, v supermarketech, u pump, někdy ale nejsou přímo v letovisku.

Proč ale tedy nezlevní i čeští operátoři? "Roaming patří v Česku k nejvýnosnějším službám. Dokud jej budou zákazníci používat ve velkém, nic se nezmění," říká Jiří Donát, analytik IT trhů.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.