Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stále méně lidí platí hotovostí. MMF připravuje svět na změnu v toku peněz

Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

WASHINGTON Stále více lidí vytahuje z peněženky častěji platební kartu než hotové peníze. Přestože hotovost ve světě stále dominuje – na 85 procent transakcí probíhá v mincích a bankovkách –,trend jejich nahrazování bezhotovostními prostředky potvrzuje i nová studie Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Na rozdíl od obvyklé kritiky, že hotovost živí šedou ekonomiku a usnadňuje život kriminálníkům i teroristům všeho druhu, šli na to v MMF jinak. Zajímali se především o možné budoucí dopady tohoto procesu.

Jedním z nich je přitom možnost snáze zavést záporné úrokové sazby. Kdyby se totiž prakticky eliminovala hotovost, většina peněz by musela být v uložena v bankách. V případě zavedení záporných úrokových sazeb by ovšem centrální banky jistě našly způsob, jak obyvatelstvo přimět k utrácení. Jen těžko si lze totiž představit, že by lidé raději bankám platili za to, že u nich mají uložené finance.

„Obecně můžou centrální banky přechod na bezhotovostní platby vítat, protože právě existence hotovosti byla v posledních letech diskutována jako hlavní překážka pro zavedení hluboce záporných sazeb,“ potvrzuje Michal Skořepa, analytik České spořitelny.

Ostatně MMF předpokládá, že v takové situaci by lidé své peníze z bank raději vybrali či přesunuli jinam, třeba do nemovitosti. Masivní výběry vkladů by přitom mohly ohrozit stabilitu komerčních bank.

Graf: Počet platebních karet v ČR

Odborníci z MMF však nezůstali jen u statistik a prognóz. Studie obsahuje i konkrétní doporučení, jaká opatření přijmout ve snaze snížit užívání hotovosti. Část z nich se přitom již děje.

Například omezení bankovek s vysokou nominální hodnotou. Evropská centrální banka už loni rozhodla, že do roku 2018 přestane vydávat 500eurové bankovky.

Fond rovněž radí zastropovat hotovostní transakce. A i to už je v Evropě realitou. Dalším z návrhů je oznamovaní přesunů větších sum přes hranice. V EU ostatně už dnes platí, že přeshraniční převoz částky v hotovosti nad deset tisíc eur musí být nahlášen celníkům.

Dlouhodobý proces

„Základní dlouhodobý dopad by měl být pozitivní, a to ve směru snížení transakčních nákladů a zvýšení efektivnosti a potenciálu ekonomiky,“ souhlasí Skořepa.

„Jakkoli je ekonomická efektivnost důležitá, není a nesmí být jediným hlediskem, kterým hodnotíme vývoj kolem nás. Pokud si například ceníme soukromí, které nám hotovost poskytuje, pak je to jistě silný argument, i když jde proti čistě ekonomickému uvažování,“ dodal Skořepa.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška vliv tohoto trendu v Česku příliš velký nebude. „Větší význam může mít v ekonomikách s přebytkem úvěrů nad vklady,“ soudí Sobíšek.

Poměr úvěrů a vkladů v českém bankovním sektoru se dlouhodobě pohybuje kolem 75 procent, což je jedna z nejnižších hodnot v EU.

„Proces redukce hotovosti je téma budoucnosti, trochu připomíná robotizaci: již probíhá, ale vývoj jde a půjde pozvolna, evolučně a rozhodně ne tak, že se jednou probudíme a hotové peníze nebudou existovat,“ říká Sobíšek.

Kolik peněz lidé drží v hotovosti místo na účtech, vysvětluje takzvaný Baumol-Tobinův model poptávky po penězích. Jeden z jeho dvou nezávislých autorů, legendární americký ekonom William Baumol, zemřel ve čtvrtek 4. května.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!