29. října 2008 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stanovte termín pro euro, reagujte na krizi

Euro - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto | foto: Reprofoto

TŘINEC  Vláda by měla podle Svazu průmyslu a dopravy ČR rychle reagovat na současnou finanční krizi, určit termín přijetí eura, odmítnout energeticko-klimatický balíček a výrazněji pomoci malým a středním podnikům. Vyplývá to z dokumentu, který dnes přijala valná hromada svazu v Třinci. Podle premiéra Topolánka je stanovení termínu eura v tuto chvíli nemyslitelné.

"V době finanční krize nemůžeme být ostrůvkem klidu uprostřed bouře a tvářit se, že se nás nic netkne. Je třeba, aby vláda přijala razantní a racionální opatření dříve, než dojde ke krizi," uvedl k výzvě prezident svazu Jaroslav Míl. Podle něj je to ta nejlevnější cesta.

Topolánek novinářům řekl, že požadavek svazu vnímá jako jeho určitou setrvačnost, bez zohlednění toho, co ukázala současná finanční krize. Je ale ochoten se svazem o tomto požadavku jednat. "Stanovení termínu přijetí eura v situaci, kdy podle návrhu jednotlivých zemí eurozóny dochází k dalšímu rozkladu paktu růstu stability a dalším potenciálním rizikům, je podle mě nesmyslné," tvrdí premiér.

"Rozhodnutí o datu padne podle mě nejdřív příští rok. A pokládám to v době ještě neskončené finanční krize za logický a já bych řekl správný krok. Bavit se o tom se Svazem průmyslu a dopravy ještě budu," přislíbil. Podle Míla podniky v ČR stále výrazněji pociťují dopady finanční krize, která se z USA přelila do Evropy. Čelí také extrémně vysokým cenám surovin a energií a také častým výkyvům kurzu české měny. Řada firem musí propouštět, omezovat výrobu a zvažovat přesunutí části produkce do jiné země, upozornil Míl.

Valná hromada svazu, který hájí zájmy 1600 firem, přijala současně mnohastránkové programové prohlášení na příští rok. V něm požaduje, aby vláda přijala kroky k co nejrychlejšímu přijetí eura a zabezpečila větší energetickou nezávislost země. Dále požaduje, aby vláda podpořila ekonomické zájmy a konkurenceschopnost tuzemských podniků.
Lidovky.cz