9. ledna 2008 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Starbucks přichází do Česka

Káva v papírovém kelímku s hlavou sirény se už v lednu bude prodávat v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva v papírovém kelímku s hlavou sirény se už v lednu bude prodávat v Česku. |

PRAHA Největší řetězec kaváren na světě Starbucks přichází do Česka. Svou první kavárnu v Praze, v Grömlingovském paláci na Malostranském náměstí, otevírá Starbucks ve spolupráci se společností AmRest.

V domě byla dříve provozována Malostranská kavárna. „Je nám ctí, že Starbucks svoji první kavárnu v Praze otevírá právě na tomto místě. Kavárna zde byla po dlouhá staletí a stala se oblíbeným místem ‘mezi domovem a prací‘ pro řadu spisovatelů, filozofů a umělců,“ říká Cliff Burrows, prezident společnosti Starbucks pro Evropu.

Původně polská ( dnes sídlí v Nizozemsku) firma AmRest se s firmou Starbucks Coffee dohodla na provozování kaváren v České republice, Polsku a Maďarsku v květnu loňského roku. Během letoška by v Česku a Polsku mělo vzniknout až 20 poboček amerického kávového koncernu. AmRest patří mezi největší provozovatele restaurací rychlého občerstvení ve střední a východní Evropě.
V Česku má síť rychlého občerstvení KFC, v Polsku provozuje síť Burger King.

Úspěchu Starbucks v Česku nahrává rostoucí, ale v evropském měřítku stále ještě podprůměrná spotřeba kávy. Češi vypijí v průměru jeden šálek kávy denně, což představuje téměř tři kilogramy kávy na osobu za rok. Průměrný Evropan pak spotřebuje ročně až sedm kilogramů kávy. „Věříme, že vysoká kvalita kávy a zkušenost společnosti Starbucks obohatí kulturu pití kávy v České republice a bude přínosem jak pro zákazníky, tak i další kavárny,“ říká Cliff Burrows.

Jeho kavárny se zaměří na zákazníky, kteří jsou ochotni si za kvalitní kávu připlatit a žádají širší nabídku druhů, ale i velikostí kávy. Ve stejném segmentu už v Česku fungují řetězce Coffee Heaven a Emporio Café. Ty kvůli příchodu Starbucks zatím nechystají rozšíření nabídky nebo třeba snížení cen. „Příchod Starbucks samozřejmě vnímáme. Počkáme, až otevře svou kavárnu, a teprve poté uvidíme, jestli budeme nějak reagovat,“ řekl generální ředitel Emporio Café Vladimír Staněk. Jeho firma má kavárny převážně v obchodních centrech. Co Starbucks v Česku chystá dál a kde budou další podniky, zveřejní firma až při příležitosti otevření první kavárny.

Nového konkurenta na trhu vnímá i česká jednička v rychlém občerstvení, McDonald´s. „Máme docela širokou nabídku a myslíme, že máme také kvalitní a cenově velmi výhodnou kávu. Sázíme na kvalitu a cenovou dostupnost naší kávy. Myslím, že Starbucks bude lákat i o něco jiný segment zákazníků,“ říká ředitelka komunikace McDonald´s ČR Drahomíra Jiráková.

Pavla Francová, Lidové noviny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?