11. srpna 2011 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Staré mobily se stávají zdrojem zlata a stříbra

Telefony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefony | foto: Lidovky.cz

Z vysloužilých mobilních telefonů odevzdaných v Česku k recyklaci se ročně můžou získat desítky kilogramů drahých kovů. Z mobilů předaných k recyklaci lze v Česku za rok vrátit k použití kilogramy zlata a desítky kilogramů stříbra. Podobně je možné získat i stovky kilogramů mědi.

Vyplývá to z informací společnosti Asekol, která v tuzemsku provozuje zpětný odběr elektrozařízení. V první polovině letošního roku Češi odevzdali k recyklaci bezmála 41.000 mobilních telefonů v celkové hmotnosti více než 4,5 tuny.

"Společně tak před zbytečným vytěžením uchránili 1,4 kilogramu zlata, 14,6 kilogramu stříbra a 655 kilogramů mědi. Z tohoto množství lze vyrobit až 300 zlatých prstenů, 3000 stříbrných prstenů či měděný drát o délce téměř 100 kilometrů," uvedl Asekol.

Ani v době, kdy na světových burzách prudce rostou ceny drahých kovů, se ale kutilům podle odborníků z Asekolu nevyplatí pokoušet se z vysloužilých mobilních telefonů "vydolovat" zlato či stříbro vlastními silami.

"Proces získání těchto kovů z mobilních telefonů není jednoduchý, a tak mohou lidé zapomenout na to, že by od příbuzných sebrali telefony a vyrobili si z nich třeba náhrdelník. Recyklace mobilů vyžaduje využití správných technologií i bezpečnostních norem, aby nedocházelo k úniku nebezpečných látek do životního prostředí," upozornil Asekol.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!