Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Staré mobily se stávají zdrojem zlata a stříbra

Telefony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefony | foto: Lidovky.cz

Z vysloužilých mobilních telefonů odevzdaných v Česku k recyklaci se ročně můžou získat desítky kilogramů drahých kovů. Z mobilů předaných k recyklaci lze v Česku za rok vrátit k použití kilogramy zlata a desítky kilogramů stříbra. Podobně je možné získat i stovky kilogramů mědi.

Vyplývá to z informací společnosti Asekol, která v tuzemsku provozuje zpětný odběr elektrozařízení. V první polovině letošního roku Češi odevzdali k recyklaci bezmála 41.000 mobilních telefonů v celkové hmotnosti více než 4,5 tuny.

"Společně tak před zbytečným vytěžením uchránili 1,4 kilogramu zlata, 14,6 kilogramu stříbra a 655 kilogramů mědi. Z tohoto množství lze vyrobit až 300 zlatých prstenů, 3000 stříbrných prstenů či měděný drát o délce téměř 100 kilometrů," uvedl Asekol.

Ani v době, kdy na světových burzách prudce rostou ceny drahých kovů, se ale kutilům podle odborníků z Asekolu nevyplatí pokoušet se z vysloužilých mobilních telefonů "vydolovat" zlato či stříbro vlastními silami.

"Proces získání těchto kovů z mobilních telefonů není jednoduchý, a tak mohou lidé zapomenout na to, že by od příbuzných sebrali telefony a vyrobili si z nich třeba náhrdelník. Recyklace mobilů vyžaduje využití správných technologií i bezpečnostních norem, aby nedocházelo k úniku nebezpečných látek do životního prostředí," upozornil Asekol.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...