Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Staré smlouvy s Lesy ČR úřad nezrušil

Les | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les | foto: Reprofoto

BRNO Státní podnik Lesy České republiky musí při vyhlašování tendrů postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Antimonopolní úřad nicméně rozhodl, že již uzavřené smlouvy platí.

"Smluvní vztahy, které se zákonem neřídily, ale úřad nezrušil," řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina, který tak potvrdil původní verdikt úřadu. V platnosti tak zůstávají loňské smlouvy na práce za několik miliard korun. Právě jejich zrušení se obávali partneři LČR ze Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR.
Rozhodnutí antimonopolního úřadu se ale týká jen budoucích smluv. "Smlouvy (současné) byly uzavřeny v dobré víře," vysvětlil Pecina. Nyní podle něj záleží na LČR a smluvních firmách, jestli budou ve spolupráci podle současných smluv pokračovat.

Lesy verdikt antimonopolního úřadu přivítaly. "Rozhodnutí potvrzuje postup nového vedení,  které v rámci stabilizačního programu připravuje systém transparentních a přezkoumatelných výběrových řízení dle soutěžního práva," sdělil náměstek pověřený řízením František Koníček. Doposud podle něj nebylo zcela jasné, jak mají LČR v oblasti veřejných zakázek postupovat. LČR patří asi polovina lesů v zemi.

Podle Peciny není u státních podniků vždy jasné, jestli se musejí zákonem o veřejných zakázkách řídit, nebo ne. "Na žádost lesnických společností jsme si z Bruselu vyžádali doplňující stanovisko, protože situace není úplně jasná a v různých státech je řešena jinak," uvedl dříve Pecina.

Rozhodnutí ÚOHS by podle České asociace podnikatelů v lesním hospodářství mohlo vést k uklidnění rozbouřené situace v lesnictví. "Důležité je, že víme, jak budou tendry probíhat v budoucnu. Je to konečně stavební kámen, na kterém se dá stavět," řekl ředitel asociace Jiří Kořínek.

Antimonopolní úřad se případem zabýval kvůli podnětu jednoho z neúspěšných zájemců o zakázku, firmy CE WOOD. Společnost při loňském výběrovém řízení v prvním kole neuspěla, následného druhého se nezúčastnila.
Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK/ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč