Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Starostové se bojí zdražovat vodu. Brzy je k tomu doženou úřady

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Obyvatelé stovek malých obcí v Česku by se měli připravit na to, že se jim už od příštího roku může skokově zdražit voda. Důvod je prostý – mnoho obcí totiž již roky nedává stranou žádnou část z vybraného vodného na obnovu potrubí, i když jim to zákon ukládá. Úředníci si teď chtějí na tyto případy posvítit.
Teplá voda - ilustrační foto.

Teplá voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Od nového roku by úředníci měli mít možnost obcím uložit pokutu až sto tisíc korun, novelu z dílny ministerstva zemědělství už projednává parlament. A starostové přiznávají, že kvůli hrozbě sankcí bude voda muset zdražit.

„U nás je momentálně cena nižší, než jsou výrobní náklady, ty jsou asi 21 korun za kubík. Na zastupitelstvu jsme se dohodli, že vodu budeme občanům nějakým způsobem spolufinancovat. A když jsme v minusu, tak těžko můžeme něco dávat na obnovu,“ říká Luděk Zívr, starosta obce Zdobín v Královéhradeckém hraji.

Vodárenský majetek v Česku. KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

„Je to ale otázka roku, maximálně dvou, než budeme muset cenu zvýšit. Zhruba o takových třicet procent,“ dodává Zívr.

Zdražit vodu? To by nás voliči ukamenovali

„Týká se to stovek malých obcí. Všude tam, kde je cena symbolická, deset dvacet korun za kubík, je jasné, že na obnovu nejde nic. Často nemají ani na opravu,“ vysvětluje František Barák, předseda Sdružení vodovodů a kanalizací ČR. Za současný stav podle něj může populismus zastupitelstev, která kvůli znovuzvolení schválně udržují cenu příliš nízkou.

Starostové tvrdí, že problémy často zdědili právě po svých předchůdcích. „Chceme si teď vodovod provozovat sami, s minulým provozovatelem neměla obec ani řádně uzavřené smlouvy. Máme cenu 18 korun za kubík, to na tvorbu rezerv nestačí. Musíme ale vycházet z reality. Zvýšit cenu skokově na 36 korun nemůžeme. To by nás všichni ukamenovali,“ říká Lubomír Svatoš, starosta obce Jenišovice v Pardubickém kraji.

ČTĚTE TAKÉ:

Někde už ke zdražování přistoupili. Například v obci Chomutice u Jičína vzrostla cena vody o 15 procent na 24 korun za kubík již vloni. „Předchozí čtyři roky se cena nezvedla ani jednou. Předpokládám, že to obec v minulosti dotovala, to byste se museli zeptat mého předchůdce. Určitě mohlo jít i o to, že se báli reakce lidí aby vyhráli volby,“ myslí si starosta Zdeněk Rajm. „Nikdo z obyvatel ale vloni nic neříkal. Všichni vědí, jaká je cena ve městech,“ dodává.

Ministerstvo zemědělství tvrdí, že obce již dlouho varovalo, aby ceny adekvátně zvýšily. Kvůli počtu úředníků vyčleněných pro tuto oblast ale nemohlo dělat plošné kontroly, situace někde došla tak daleko, že je vodovod na konci životnosti a není za co uhradit obnovu.

„Ty obce, které se rozhodly jít cestou nevytváření rezerv, či dokonce dotování cen vodného, to budou muset v budoucnu řešit nárazově, vzít si například úvěr nebo prodat část obecního majetku. Ministerstvo zemědělství je roky upozorňovalo, že na obnovu peníze neposkytne,“ říká Jiří Duda, ředitel Odboru vodovodů a kanalizací na ministerstvu zemědělství.

ČTĚTE TAKÉ:

Někde situaci zhoršila i skutečnost, že obcím na obnovu přispívaly krajské úřady. Tím se jen problém oddaloval, dnes už ale obce s těmito penězi nemůžou počítat. To potvrzuje například Středočeský kraj.

„Od roku 2010 mohla být poskytnuta podpora rovněž na obnovu vodovodní infrastruktury ze středočeského Fondu životního prostředí a zemědělství. Na rok 2013 tato výzva není vyhlášena,“ uvedla Nicole Mertinová, mluvčí Krajského úřadu Středočeského kraje.

Přibude neplatičů

S tím, že je nutné do obnovy vodovodů investovat a nenechat je chátrat, souhlasí i Svaz měst a obcí ČR. Otázka ale je, jak zdražení dopadne na obyvatele.

„Není udržitelné, aby se do obnovy infrastruktury neinvestovalo. Na druhou stranu je to sociální problém, když jde o obec, kde mají lidé nízké příjmy, a zdražení přijde ze dne na den. Zvlášť v době krize je potřeba toto opatření zvážit, aby se nestalo, že se najednou objeví mnoho neplatičů, a příjmy se pak mohou v extrémních případech dokonce snížit,“ říká Dan Jiránek, primátor Kladna a předseda svazu. „Jde o to, jestli by nemělo být nějaké přechodné ustanovení,“ dodává.

Mohlo by také dojít k tomu, že lidé začnou s vodou šetřit. Ceny by pak paradoxně musely vzrůst ještě víc. „Samozřejmě to všechno závisí na tom, kolik je k síti připojených lidí a kolik kubíků odeberou. Když je jich hodně, dají se náklady rozložit a nemusí se tolik zdražovat. Jakmile lidé začnou šetřit, tak se jim stejně zdraží paušál,“ říká zdobínský starosta Zívr. Proto nyní jedná se sousední obcí, aby odebírala vodu ze Zdobína a ceny nemusely tolik růst.

Křehké trubky z PVC

Nedostatečná obnova vodovodní sítě se ale netýká jen malých obcí, ačkoliv u nich je nejakutnější. „Aby potrubí nezestárlo, je třeba obnovit dvě procenta sítě ročně. Rekonstruuje se ale málo, chybí peníze,“ vysvětluje Iva Čiháková z Fakulty stavební pražského ČVUT.

ČTĚTE TAKÉ:

„Ročně by bylo potřeba asi 16 miliard korun. Ale roční tržby v celém oboru vodovodů a kanalizací jsou 27 miliard korun. Když odečteme daně, tedy zhruba třetinu, je naprosto nereálné, aby vám zůstalo 16 miliard jen na obnovu. A to neberu v úvahu různé provozní náklady,“ potvrzuje Barák.

Další problém představuje fakt, že při rekonstrukcích se často hledí jen na cenu. Často vyhrává například PVC, které má horší vlastnosti i kratší životnost než třeba tvárná litina. „Přepočet ceny na předpokládanou dobu životnosti se při soutěžích neprovádí,“ dodává Čiháková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!