25. července 2007 11:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Start iPhone se moc nepovedl

NEW YORK Tak trochu zklamání zažívá firma Apple po uvedení dlouho očekávaného iPhone na trh. Multimediální přístroj si v prvních dvou dnech aktivovalo pouhých 146.000 uživatelů. Akcie firmy Apple se po zprávě výrazně propadly.

Počet uživatelů zveřejnila americká telefonní skupina AT&T, která je zatím výhradním operátorem pro tyto telefony. Společnost informovala o výsledcích za druhé čtvrtletí do konce června; telefony iPhone se začaly prodávat 29. června. Ze sdělení společnosti není zřejmé, kolik přístrojů se prodalo zatím bez aktivace, což je podmínkou fungování přístroje jako telefonu.

Přístroje iPhone spojují telefon, přehrávač hudby a videa a internetový prohlížeč. Jejich nejvýraznějším rysem je vedle atraktivního vzhledu především velký displej ovládaný pomocí doteků.

Analytici čekali za první dva dny prodej 250.000 až 400.000 nových telefonů. Podle nich však údaje za první dva dny nemusí být nijak zvlášť průkazné. Přesto akcie Apple ztratily šest procent a přispěly nejvíce k úternímu propadu technologického trhu Nasdaq o téměř dvě procenta. "Asi prodali mnohem více, než aktivovali," míní podle agentury Reuters analytik Shannon Cross z firmy Cross Research.

Zisk AT&T za druhé čtvrtletí stoupl o 61 procent na 2,9 miliardy dolarů a překonal odhady analytiků. Tržby vylétly o 87 procent na 29,5 miliardy USD.
Lidovky.cz