8. ledna 2013 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Startuje program Panel 2013. Výhodně půjčí na modernizaci bytů

Sídliště (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídliště (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní fond rozvoje bydlení začne v pátek přijímat žádosti vlastníků panelových domů o dlouhodobý nízkoúročený úvěr na opravy budov. Tím odstartuje nový program Panel 2013+. Pro začátek je pro zájemce připraveno 210 milionů korun, které však s největší pravděpodobností stačit nebudou.

"Jsme si vědomi, jaká je podinvestovanost bytového fondu, proto počítáme s tím, že pokud zájem vlastníků převýší plánovaný objem, budeme jednat o získání dalších prostředků buď přerozdělením objemu, který máme celkově na programy letos vyčleněny, případně další intervencí," uvedl ředitel fondu Jiří Koliba. K dispozici bude podle něj až miliarda navíc.

ČTĚTE TAKÉ:

Žádosti o dlouhodobý nízkoúročený úvěr mohou podávat vlastníci bytového fondu, tedy jak právnické, tak fyzické osoby, města a obce, družstva a společenství vlastníků jednotek. Úvěr lze využít pro opravy poruch domů, pro snížení energetické náročnosti domů, modernizaci bytových jader či opravy společných prostor.

Úvěr až na 90 procent výdajů

Nízkoúročené úvěry bude poskytovat přímo státní fond. Úroková sazba bude odvozena od výše Evropské referenční sazby, která je od letošního ledna 1,09 procenta, konečný úrok bude vypočten podle bonity žadatele a splnění podmínky de minimis.

Úrok bude fixován po celou dobu splácení, kterou je možno sjednat až na 30 let. Úvěr může krýt až 90 procent výdajů. Žadatel musí podat žádost před zahájením stavebních prací a minimálně po dobu pěti let dům musí sloužit k bydlení.

Lidovky.cz, ČTK