Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Startuje vyjednávání s bankami, vrátit poplatky už chce 100 tisíc lidí

Kanceláře výzvy Poplatkyzpět.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanceláře výzvy Poplatkyzpět.cz | foto: poplatkyzpet.cz

PRAHA Už víc než 100 tisíc klientů žádá své banky o vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru. Jednat ze zástupci hromadné výzvy chce Komerční banka a Česká spořitelna.

Původní termín pro zaslání plných mocí společné výzvě serverů Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. byl stanoven do 31. března. Pro velký zájem byl však prodloužen do 20. dubna.

Banky couvají

Velké banky nyní většinou nechystají svou poplatkovou politiku měnit a ke každé stížnosti chtějí přistupovat individuálně. Shodně ale upozorňují i na to, že poplatky nejsou v rozporu s platnými zákony a klienti jsou s nimi vždy dopředu seznámeni.

Řada bank, například Komerční banka, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank, nabízejí již hypoteční úvěry bez poplatku. Banky ovšem často zrušené poplatky promítnou do vyšší úrokové sazby.

Začali se na nás obracet lidé, kteří již nestíhali zaslat svoji plnou moc ve stanoveném termínu, s prosbou, jestli by bylo možné zaslat ji i později. Jednalo se o obrovské množství klientů bank, kteří chtějí získat své poplatky zpět,“ vysvětluje Daniel Paľko, předseda společnosti BSP Lawyer Partners, která provozuje službu Poplatkyzpet.cz.

Iniciativy už se na banky s požadavkem o vrácení poplatků za vedení hypotečních a úvěrových účtů.

„V současné chvíli projevily zájem o schůzku dvě z oslovených bank – Komerční banka a Česká spořitelna, čehož si velmi ceníme a v rámci našich požadavků se pokusíme nalézt společné řešení. Zbylé tři banky – Hypoteční banka, Československá obchodní banka a Raiffeisenbank, na které jsme již zaslali první výzvy, se však stále staví k celé záležitosti zamítavě a dle jejich vyjádření nenacházejí důvod pro společné jednání,“ pokračuje Paľko.

"BSP Lawyers požádali, aby nás podrobněji seznámili s účelem navrhované schůzky a předběžně nás informovali o návrzích, které nám hodlají představit. Tento dopis jsme dané společnosti v minulých dnech odeslali podepsaný dvěma členy představenstva Raiffeisenbank. Zároveň jsme BSP požádali, aby upřesnili, v jakém rozsahu se týká jejich zastoupení klientů," vyvrátil Paľkova slova mluvčí Raiffaisenbank Tomáš Kofroň.

ČTĚTE TAKÉ:

Cílem je dohodnout se s bankami mimosoudně. „Pokud by banky vyšly našim požadavkům vstříc, mohli bychom se soudnímu řízení vyhnout a ušetřit tak bankám další nemalé náklady spojené s případnými soudy. Mimosoudní dohoda by byla úspěchem pro všechny. Klienti by dostali zpět své poplatky a banky by ušetřily za soudní výdaje spojené s prohranými spory," doplňuje zakladatel webu Jdeto.de Petr Němec.

Žaloby kvůli poplatkům

Tuzemské banky už od února čelí prvním individuálním žalobám kvůli poplatkům za vedení úvěrových účtů. Několik lidí žalovalo banky v rámci projektu Jdeto.de, následně podalo několik žalob i občanské sdružení Nekalé-Praktiky.cz.

Ke zrušení poplatku za vedení a správu úvěru vyzval před několika týdny časopis dTest Komerční banku a Českou spořitelnu. Podal i žalobu, protože poplatek za správu úvěrového účtu považuje za nezákonný.

V podobné situaci již uspělo u soudu spotřebitelské sdružení v Německu a v individuálních případech také někteří klienti tuzemských bank. Prvním v Česku byl právník Petr Němec, který takto získal od Komerční banky zpět téměř 3000 korun a následně založil výzvu Jdeto.de.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!