Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát by mohl chudým platit část nájemného

Za sociálně slabší občany by možná část tržního nájemného mohl platit stát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za sociálně slabší občany by možná část tržního nájemného mohl platit stát. | foto: Tomáš Hájek Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj chystá návrh, podle kterého by sociálně slabí občané platili tržní nájem jen do určité výše svého příjmu. Menší část by pak za ně majiteli domu doplatil stát. Pomoc by směřovala jen do konkrétních měst, která by ji pro své obyvatele potřebovala, a majitelé domů by museli souhlasit s výši nájmu určenou státem, informovaly Hospodářské noviny (HN).

"Plošné vyplácení sociálních příspěvku na bydlení v době prudkých výkyvů nájemného nezajistí pomoc těm nejpotřebnějším. Připravujeme proto nový nástroj, jak lidi motivovat a zároveň jim zajistit důstojné bydlení do doby než budou schopni platit si nájem sami," řekl HN ředitel odboru bytové politiky MMR Pavel Rakouš.

Ministerstvo plánuje, že by se nájem doplácel přímo majitelům domů, kteří by se dohodli se státem, že nechají ve svých domech bydlet sociálně potřebné občany. Podle Rakouše by bylo přesně určeno, jací lidé a s jakou výši příjmů mají na příspěvek na nájem nárok.

Konkrétní podobu připravovaného plánu ministerstvo podle HN zatím zveřejnit nechce. Plánuje ho jen jako opatření na několik let, dokud by se zcela nevyrovnala situace mezi tržním a deregulovaným nájmem.

Podle serveru iHNed.cz Sdružení vlastníků domů a bytů připravilo vlastní návrh zákona, jak by měl stát pomáhat sociálně slabším lidem s udržením bydlení. Chtějí také, aby stát zaplatil za sociálně slabé část nájmu, pokud nebudou schopni ze svých příjmů hradit celé tržní nájemné.

Ministerstvo počítá v podpoře bydlení také s prodloužením deregulace nájemného až do roku 2012. Podle současného zákona by měla skončit už na konci příštího roku. "Ten skok mezi deregulovaným a tržním nájmem by však byl v té době tak vysoký, že by to řada domácností vůbec nemusela zvládnout. Proto chceme deregulaci v Praze, v 19 městech Středočeského kraje a všech krajských městech kromě Ústí nad Labem a Ostravy rozvolnit, řekl HN Hynek Jordán z tiskového oddělení ministerstva.

Vláda se v pátek k poslaneckému návrhu na prodloužení deregulace nájemného v některých městech až do roku 2012 postavila neutrálně. Návrh novely zákona o jednostranném zvyšování nájemného musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Po ukončení deregulace má ve většině případů roční nájemné dosáhnout pěti procent z tržní ceny nemovitosti.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.