Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát chce kontrolovat zásoby jádra

PRAHA Stát bude mít vlastní zásoby jaderného paliva. Vláda totiž na svém včerejším zasedání podpořila návrh ministr průmyslu a obchodu Martina Římana, který tuto změnu prosazoval.

Doposud platilo, že jaderné palivo vlastní majitel jaderných elektráren Temelín a Dukovany, tedy ČEZ. „V současné době je to tak, že ČEZ má zásoby jaderného paliva na jeden rok. Do roku 2013 musí společně se Správou státních hmotných rezerv zvýšit tyto zásoby na rok a půl,“ řekl LN mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Důvod, proč se vláda k tomuto kroku odhodlala, je jediný. „Jde o energetickou bezpečnost země v případě, že by tyto dodávky z nějakého důvodu přestaly chodit. Peníze na nákup paliva půjdou ze státního rozpočtu. Zatím není vyřešeno jakým způsobem,“ dodal náměstek předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Dušan Makovec.
 
S největší pravděpodobností se jaderné palivo bude nakupovat z peněz, které SSHR získala z prodeje nepotřebných komodit, jako jsou například různé druhy kovů.

Zásoby by měly být uskladněny u stávajících elektráren Temelín a Dukovany. V Temelíně musí být zásoby jaderného paliva na osmnáct měsíců dodány do roku 2016 a v Dukovanech do roku 2013. „Například v Dukovanech se pro reaktory zpracuje devadesát tun paliva, z toho je nutno ročně obměnit čtvrtinu,“ informoval Bartovský.

Odkud se bude jaderné palivo nakupovat, zatím nikdo zveřejnit nechce. S největší pravděpodobností ale bude dodavatelem společnost TVEL, což je největší ruský výrobce jaderného paliva, který zásobuje okolo sedmnácti procent energetických reaktorů po celém světě.

Ruská firma totiž bude od roku 2010 dodávat palivo do Temelína. Doposud přitom ČEZ spoléhal na dodávky od americké společnosti Westinghouse. „TVEL zvítězil v tendru pro dodávky do Temelína. Jeho nabídka byla výhodnější než u konkurence,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Vláda se podobně chtěla zapojit do oblasti zásob plynu. V tomto případě má ale omezené možnosti, protože plynové zásobníky vlastní firma RWE.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...