7. března 2011 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát chce ulevit firmám, zaplatí to lidé na zdravotním pojištění

Žebrák - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žebrák - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí zvažuje, že sníží odvody firmám, ale nechá lidem strhávat více peněz z platu na zdravotní pojištění. Ti s příjmem nad 18.000 korun by na tom prodělali.

Informuje o tom deník MF DNES s odvoláním na materiál, který prý připravují experti MF pro daňovou reformu.Vláda podle MfD slíbila firmám, že jim při změně systému penzí uleví a o dva procentní body sníží odvody na pojistném za zaměstnance. Tyto peníze samozřejmě budou chybět a experti navrhli, že by se daly získat od zaměstnanců tím, že by každý z nich odváděl více na zdravotním pojištění.

Pro člověka, který vydělává 20.000 korun hrubého, by to znamenalo, že zatímco dosud na zdravotním pojištění odevzdal 900 korun, by to nově bylo 1300 korun. Při ohlášeném zvýšení DPH by si tak stát znovu sáhl do peněženek lidí. Daňová reforma, ke které se návrh vztahuje, by měla začít platit v roce 2013, píše Mladá fronta Dnes.

Deník podle návrhu propočítal dopady na lidi s různými příjmy.

Nízkopříjmoví zaměstnanci, kteří nemají děti a berou do 11.000 Kč hrubého, by si mírně pohoršili. Člověk s příjmem od 11.000 do 18.400 hrubého by si mírně polepšil, u vyšších platů je rozdíl v neprospěch zaměstnanců i několik set korun, píše MfD.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?