21. prosince 2006 8:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát chce zmírnit růst cen elektřiny. Na burze

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

Praha Energetická společnost ČEZ by měla začít od července příštího roku prodávat veškerý proud, který vyrobí ve svých zdrojích, prostřednictvím Pražské burzy cenných papírů. Firmě to chce nařídit ministerstvo průmyslu, které zastupuje stát, představující majoritního akcionáře ČEZ.

Ministerstvo si od prodeje elektřiny přes burzu slibuje, že se zastaví její prudké zdražování. Jen letos velkoobchodní ceny stouply o 15 procent, od ledna se zvedají o 17 procent.
 „Cena elektrické energie bude stoupat mírněji. Nový model umožní kvalitní střet nabídky a poptávky,“ uvedl generální ředitel BCPP Petr Koblic. Podle něj může cena proudu i klesat.
 Harmonogram projektu předpokládá, že se s elektřinou začne obchodovat v polovině příštího roku.

 V současnosti cenu elektřiny stanovuje z menší části Energetický regulační úřad, větší vliv mají aukce, které nyní pořádá ČEZ. Právě tento systém ostře kritizoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Římanův náměstek Tomáš Hüner se domnívá, že prodej elektřiny přes burzu bude znamenat větší transparentnost tvorby cen. „Aukce tento požadavek nesplňovaly. ČEZ mohl vytvářet umělé převisy poptávky,“ sdělil. Hüner předpokládá, že přibližování tuzemských cen proudu k německým bude trvat déle než dva roky. „Může se také stát, že německé ceny se přiblíží českým,“ dodal.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina je ale k utlumení zdražení skeptický. „Dlouhodobě dojde ke stabilizaci cen, z krátkodobého pohledu to ale povede ke zvýšení cen na úroveň okolních zemí,“ řekl Pecina. Také řada energetiků očekává, že vlivem burzovního prodeje se ceny rychle dorovnají k hladině v okolních zemích, která je až o 20 procent výš než u nás.
Lidové noviny

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.