13. listopadu 2007 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát chovatelům prasat miliardu nedá

PRAHA Ministr zemědělství Petr Gandalovič nepřistoupil na požadavek českých chovatelů prasat, aby jim stát na přímých dotacích vyplatil zhruba miliardu korun. Takové příspěvky by podle něj byly v rozporu s pravidly Evropské unie.

Zemědělci zřejmě podpoří své požadavky 23. listopadu na demonstraci před budovou ministerstva. Požadovaná miliarda by podle chovatelů měla zmírnit negativní dopady nízkých výkupních cen masa a rostoucích nákladů na chov.

"Ministerstvo se však pokusí navýšit peníze pro některé stávající programy na podporu chovatelů," uvedl ministr. "Nabídli jsme věci, které nabídnout můžeme," řekl Gandalovič po jednání se zástupci chovatelů prasat a Agrární komory.

Ministr chce prosadit například vyšší příspěvky na likvidaci uhynulých zvířat a uvažuje také o programu zaměřeném na ozdravení chovu vepřů. Zemědělci ze schůzky odcházeli nespokojeni. "Očekávali jsme od jednání daleko více," prohlásil Jaroslav Hajda z Českého svazu chovatelů prasat.

Chovatelé prasat požadují od státu například příplatek na čistotu prasat před dodávku, který dostávají například jejich konkurenti z Francie. Chtějí také příplatky na očkování a zdravotní péči prasat a příspěvky na dopravu.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby už okolní státy podobná opatření na podporu chovatelů přijaly. O podpoře farmářů v sousedních zemích Gandalovič nic neví. "Pokud ale získáme důkazy o tom, že okolní státy svým chovatelům vyplácejí podpory nad rámec evropských dohod a poruší tak trh, tak proti tomu vystoupíme," prohlásil ministr.