Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát hodlá evidovat neplatiče daní

Daně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daně | foto: Lidové noviny

PRAHA Státu došla trpělivost s neplatiči a dlužníky. A tak chce mít přehled o těch, kdo mají vůči státu dluhy na daních, sociálním či zdravotním pojištění anebo clech.

Chystá se totiž zprovoznit „černou listinu“ všech dlužníků. Podle údajů ministerstva informatiky, které má věc v současné době na starosti, by mohl začít registr dlužníků státu fungovat od ledna roku 2009.

Registr měl podle návrhu tehdejšího vicepremiéra Martina Jahna začít fungovat již od nového roku, nabral však zpoždění. Do konce letošního roku má pak resort informatiky předložit návrh zákonné úpravy a provést další přípravné úkony, včetně odhadu nákladů na zřízení. „Náklady na zavedení nového informačního systému odhadujeme na 62 milionů korun investovaných v průběhu tohoto roku a dvou následujících let, provozní náklady se odhadují na necelých 18 milionů korun ročně,“ uvedla mluvčí resortu informatiky Klára Volná. Celkové náklady (zhruba 151 milionů korun na vybudování a provoz systému letos a v dalších sedmi letech) budou však podle úřadu několikanásobně kompenzovány očekávanými úsporami. Státu má evidence ušetřit ročně 235 milionů, podnikatelům 194 milionů korun.

Kdo má dávat do registru informace

Česká správa sociálního zabezpečení
zdravotní pojišťovny
celní správa
daňová správa
dluhy za soudní poplatky (do budoucna)

Na registr zřejmě zatím nejsou peníze Kvůli úsporám podporuje vznik registru i Hospodářská komora. Podle ní je to dobrý způsob, jak omezit administrativu na straně podnikatelů. „Dnes musí neustále dokládat svoji bezdlužnost na jednotlivých instancích - stát přitom informacemi disponuje. Jde jen o to, aby si je dokázal mezi úřady - sociální správou, finančními úřady, celními, živnostenskými a dalšími - předávat,“ vysvětluje prezident komory Jaromír Drábek.

Náklady na zřízení registru nepřevýší podle Drábka současné výdaje na vedení jednotlivých roztříštěných databází. Přesto ještě ani není jisté, kolik peněz ministerstvo informatiky na zavedení registru ze státního rozpočtu získá. Podle údajů, které mají LN k dispozici, musí s resortem financí o penězích ještě vyjednávat. V návrhu rozpočtu na příští období zatím náklady na zřízení „černé listiny“ nejsou.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!