2. ledna 2009 13:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát loni hospodařil nejlépe od roku 1997

Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Mirek Topolánek. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 19,4 miliardy korun. Původně ministerstvo financí počítalo s deficitem 70,8 miliardy korun, který v létě navýšilo na 71,3 miliardy korun. Jde tak o nejlepší výsledek hospodaření státu od roku 1997. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí.

V roce 2007 hospodařil stát s deficitem 66,4 miliardy korun, což bylo také méně než původně schválený rozpočet. Na letošek počítá ministerstvo financí se schodkem 38,1 miliardy korun.

Letošní rozpočet je ovšem postaven na dnes již nerealistických odhadech hospodářského vývoje, a ministerstvo financí proto hodlá do konce ledna představit přepracovanou verzi rozpočetu. V té by se měly krátit provozní výdaje ministerstev o 10 až 15 miliard korun. Výši deficitu zatím MF podle dostupných informací měnit nehodlá.

Výsledek loňského hospodaření podle ministerstva umožnil vytvořit prostor pro možné rozpočtové impulzy, které by zmírnily dopady ekonomické krize v případě, že by se naplnily ty nejpesimističtější scénáře.

Příjmy rozpočtu v loňském roce činily 1064,57 miliardy korun a výdaje byly 1083,94 miliard korun. Podle zářijové aktualizace rozpočtu přitom MF počítalo s příjmy 1050,3 miliardy korun a výdaji 1121,6 miliardy korun.

Díky nižšímu schodku deficit veřejných financí loni činil 1,2 procenta HDP a ČR tak plnila tříprocentní hranici, která je jednou z podmínek pro přijetí eura. Předloni byl deficit veřejných financí jedno procento HDP.

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.