Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát loni vybral rekordní daně

Loňský rok přinesl do státního rozpočtu nejvíce peněz z daní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loňský rok přinesl do státního rozpočtu nejvíce peněz z daní. | foto: Reprofoto

PRAHA Rekordní částku získala loni Česká republika na daních. Vláda vybrala 459,2 miliardy korun, což je zhruba o 53 miliard více než v předchozím roce.

Nad očekávání dobře se dařilo vybírat daně z příjmu firem a spotřební daně, naopak proti plánu zaostal výběr daně z přidané hodnoty. Do Evropské unie ČR loni odvedla stejné množství peněz, jako získala.

Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva financí. Do rozpočtu Evropské unie šlo ze státního rozpočtu 26,3 miliardy Kč, což je téměř o čtyři miliardy korun více, než stát z Bruselu získal. Díky mimorozpočtovým příjmům se však celkové odvody a příjmy srovnaly na zhruba 31 miliardách Kč.

ČR tak nebyla ani čistým příjemcem, ani plátcem a její pozice za loňský rok skončila proti původním optimistickým očekáváním vyrovnaná. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky měla některá ministerstva ohledně čerpání unijních peněz "příliš velké oči".

Bude prý nutné udělat vše pro to, aby se letos a příští rok čerpání zrychlilo. Na daních stát loni vybral zhruba o 17 miliard více, než plánoval. Nejvíce se dařilo vybírat daně z příjmu firem, které překročily plán téměř o 19 miliard Kč.

Rozpočtu pomohly zisky ze spotřební daně
Téměř devět miliard Kč navíc získal rozpočet ze spotřební daně, naopak u daně z přidané hodnoty příjmy zaostaly zhruba o sedm miliard Kč. Nižší byla i daň z kapitálových výnosů, protože lidé kvůli nízkým úrokům nenechávali peníze v bankách, ale raději je dávali například do podílových fondů.

Daň ze závislé činnosti se dařilo vybírat podle předpokladů. Na pojistném stát loni vybral 311,3 miliardy Kč, meziročně zhruba o 18 miliard Kč více. Důchodový účet skončil v přebytku téměř devíti miliard korun, stát však vybral o 4,5 miliardy Kč méně, než očekával.

Celkem na důchody směřovalo necelých 248 miliard korun, meziročně o 16,5 miliardy Kč více. Celkové příjmy rozpočtu byly loni překročeny o 61,6 miliardy Kč a dosáhly 866,5 miliardy Kč. Výdaje byly proti korigovanému plánu vyšší o 34,3 miliardy Kč a vyšplhaly se na 922,9 miliardy Kč.

Příjmy státního rozpočtu z daní (v miliardách Kč)

daň 2004

očekávání 2005

skutečnost 2005

Daň z přidané hodnoty

129,65 

154,3

146,82

Spotřební daně

89,86

94,90

103,60

Daň z příjmu firem

79,0

81,6

100,27

Daň z příjmu občanů

88,05 

95,50

94,78

Celkem

406,05

441,40

459,21

Důvodem byl  vyšší výběr daní, plnění části záruky za ČNB a ministerstva si navíc převedla 48,5 miliardy Kč do příštího roku. Na stavební spoření směřovalo loni z rozpočtu 16,09 miliardy Kč, meziročně téměř o miliardu více. Na státní sociální podporu šlo 33,14 miliardy korun, na různé sociální dávky 38,73 miliardy Kč.

Na splácení úroků ze svých dluhů dal stát loni 25,4 miliardy korun. Díky nízkým úrokovým sazbám to bylo o 7,8 miliardy korun méně, než ministerstvo loni čekalo.

Uspořené prostředky směřovaly do zemědělství, na důchody, nápravu povodňových škod či koupi letounu.

Stát loni uhradil část záruky vůči České národní bance ve výši pěti miliard korun. Výše zbylého závazku činí 17 miliard Kč a ministerstvo jej chce uhradit letos a v roce 2007, kdy je záruka splatná.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!