20. listopadu 2009 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát má rodičům při epidemii vyplácet ošetřovné. Chybí ale formuláře

Rodiče dětí, jejichž školy se uzavírají kvůli hrozbě epidemie chřipky, mají nárok na dávku ošetřovného | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodiče dětí, jejichž školy se uzavírají kvůli hrozbě epidemie chřipky, mají nárok na dávku ošetřovného | foto: Shutterstock

KARLOVY VARY Rodiče dětí, jejichž školy se uzavírají kvůli hrozbě epidemie chřipky, mají nárok na dávku ošetřovného, a to i přesto, že jejich děti chřipka nenakazila. Potřebný formulář ale na školách často nemají, protože ho dosud nepotřebovali.

Jak uplatnit ošetřovné

Zaměstnanec předá formulář potvrzený školou podobně jako u nemocenské zaměstnavateli. Zaměstnavatel tiskopisu doplní a doklady k uplatnění nároku na dávku spolu s vyplněným tiskopisem "Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění", předá neprodleně příslušné správě sociálního zabezpečení.

Možnost využít dávky ošetřovného mají rodiče dětí do 10 let. Pokud jim škola vydá potvrzení, nemuseli by rodiče čerpat dovolenou, ale mají nárok na příspěvek.

"Ano, mají nárok na ošetřovné, pokud je důvodem onemocnění dítěte, či osoby, která jinak o dítě pečuje nebo jiného člena domácnosti. V případě uzavření výchovného zařízení (školy) vydává žadateli potvrzený tiskopis výchovné zařízení, a to Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy)," popsal Vařeka.

Vyplatí se o ošetřovné žádat?

Oštřovné je vypláceno maximálně 9 kalendářních dnů. Výše ošetřovného činí 60% redukovaného denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se pro účely ošetřovného určuje stejným způsobem, jako při výpočtu nemocenského.

Pokud je tedy váš vyměřovací základ v rozhodném období 258 000 Kč (21 500 korun měsíčně), denní vyměřovací základ před redukcí činí 706,85 Kč (258 000 Kč : 365 dnů).

Z částky do první redukční hranice 786 korun, se započítává 90 % (706,85 Kč x 90 % = 636 korun). Vaše ošetřovné za jeden den tak bude 383 korun (637 Kč x 60 % = 382,20 Kč). Při 9 kalendářních dnech ošetřování tak dostanete 3 447 korun.

Zdroj: ČSSZ

Například v Karlovarském kraji už jsou kvůli chřipce uzavřeny tři základní školy v Chebu. Podle Bohumila Jechy, ředitele 2. základní školy v Májové ulici, ale rodiče zatím o potvrzení pro vyplacení ošetřovného nežádají. "Zatím jsme takový formulář nikdy nepotřebovali," řekl Jecha ČTK.

Pruský nárůst nemocných dětí ale je i na dalších základních školách. Například v Sokolově mají některé školy nemocnost až 40 procent. Zatím ale fungují.

Ministerstvo školství tento týden umožnilo, aby školy v případě potřeby mohly vyhlásit volno, a to tak, aby škola byla uzavřena po dobu sedmi dní, což je inkubační doba chřipkového viru.

Lidovky.cz, ČTK