Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát mohl za Setuzu dostat dvojnásobek

PRAHA  Stát prodal svůj podíl v potravinářské firmě Setuza za nevýhodných podmínek. Za prodej 38 procent akcií mohl získat víc než dvojnásobek, uvedla ve svém zpravodajštví Česká televize.

Informaci o nevýhodnosti prodeje přinesla Česká televize s odvoláním na tajnou smlouvu, kterou v roce 2002 uzavřel Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) s kupující firmou Český olej.

Stát prodal akcie za 100 milionů korun a převedl je k 9. listopadu letošního roku. Cena za akcii činila 230 korun. Podle aktuálního tržního kurzu akcií Setuzy mohl získat víc než dvojnásobek, protože akcie se obchodovaly po 500 korunách, informovala ČT.

"Já především pokládám za zvláštní, že vláda vůbec nebyla informována o tom, že byla mezi PGRLF a Českým olejem uzavřena nějaká smlouva týkající se převodu akcií společnosti Setuza," řekl ČT ministr financí Bohuslav Sobotka. Smlouvu uzavíral předseda představenstva PGRLF Lubomír Netolický a v dozorčí radě fondu na ni dohlížel tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas. Ani jeden z nich podle ČT dnes nezvedal telefon.

"Pan Palas má možnost přes Vánoce si celou věc rozmyslet a myslím si, že adekvátní reakce by byla odstoupit z kandidátky a nezpůsobovat sociální demokracii další problém," dodal Sobotka. Palas kandiduje na moravskoslezské volební kandidátce
ČSSD.

Právní nebo debilní názor?
Podle advokáta Václava Sládka je krajně neobvyklé, že se stát se soukromou firmou dohodl dlouho dopředu na pevné ceně. Cena akcií Setuzy se přitom od té doby výrazně změnila.

Podnikatel Tomáš Pitr, který Český olej zastupuje, však odmítá, že by prodej byl pro stát nevýhodný. "To je nesmysl. Tak to není právní názor, to je debilní názor. To nemohlo být nevýhodné pro PGRLF, do čeho mě to tlačíte?" reagoval pro ČT.

Nové vedení PGRLF podalo kvůli převodu akcií trestní oznámení na neznámého pachatele. Ministr zemědělství Jan Mládek očekává hlavně to, že policie zjistí, proč je smlouva tajná. Policie nyní prověří, kdo byl za smlouvu zodpovědný a jakou roli v tomto obchodu sehrál i bývalý ministr Palas, uvedla ČT.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.