8. ledna 2008 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát musí spořitelnám vrátit miliony

Brno  Jedna z nejvyšších pokut, kterou vyměřil český antimonopolní úřad, byla podle soudu neoprávněně. Stát proto musí 55 milionů korun vrátit. Úřad pokutoval šest stavebních spořitelen za nedovolenou výměnu informací, ke které mělo dojít v roce 1997.

Brněnský krajský soud zrušil pokutu 55 milionů korun pro šest tuzemských stavebních spořitelen za údajnou nedovolenou výměnu informací. Na konci roku 2006 ji uložil antimonopolní úřad. Spořitelny ale neporušily zákon, řekl na jednání soudce David Raus.

Antimonopolní úřad, který původně vyměřil sankci 484 milionů korun a sám ji dvakrát podstatně snížil, nyní bude případ řešit znovu. Musí se však podřídit stanovisku soudu.

Českomoravská stavební spořitelna, Stavební spořitelna ČS, Modrá pyramida, Raiffeisen, Hypo a Wüstenrot se podle ÚOHS v roce 1997 dohodly na nedovolené výměně informací. Sám úřad přiznává, že dohoda neměla faktický dopad a trh nepoškodila. To stejné řekl i soud.

"Řada informací, které si firmy vyměňovaly, byla veřejně dostupná," podotkl Raus.

Pokuty vyměřil antimonopolní úřad na základě analýzy, která dokazovala dopad jednání spořitelen na klienty. Z posudku vyplývá, že se firmy svým jednáním mohly dopustit narušení hospodářské soutěže. Českomoravská stavební spořitelna dostane ze státního rozpočtu zpět 20,5 milionu, Stavební spořitelna ČS 11,7 milionu, Modrá pyramida devět milionů, Raiffeisen 5,3
milionu, Hypo 4,6 milionu a Wüstenrot 3,9 milionu korun.
ČTK, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!