11. července 2007 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát musí Telefónice O2 vrátit 48 milionů

Telefónica O2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefónica O2 | foto: Reprofoto

BRNO Stát musí vrátit pokutu 48 milionů korun Telefónice O2, kterou v roce 2001 potrestal za předražování mobilních hovorů do sítě Oskar. O zrušení trestu antimonopolního úřadu rozhodl Ústavní soud.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již pokutu nemůže znovu uložit, vypršely zákonné lhůty.

Telefónica O2 rozhodnutí uvítala. "Eurotel neměl dominantní postavení na mobilním trhu, proto nemohl takové postavení ani zneužít," řekl mluvčí firmy Martin Žabka.

Důvodem pro zrušení pokuty bylo špatné použití zákona. V roce 2001 se po deseti letech měnila právní úprava ochrany hospodářské soutěže. Eurotel se provinil v době, kdy platil starý zákon, o sankci se ale rozhodovalo už v čase, kdy byla v platnosti nová norma. Ačkoliv v Česku platí zásada zákazu retroaktivity, tedy zpětné platnosti zákonů, může být prolomena v případě, kdy je novější úprava výhodnější pro souzeného.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se srovnáním norem nezabýval, stejně jako Nejvyšší správní soud, jenž pokutu potvrdil. "Ve správním řízení, ale zejména následně v rámci správního soudnictví, bylo potřeba zkoumat, zda právní úprava provedená zákonem z roku 2001 není pro stěžovatelku z hlediska trestání příznivější," uvedl předseda senátu Ústavního soudu Jiří Nykodým.

Antimonopolní úřad navíc kvůli nesprávnému výkladu zákona překročil roční lhůtu pro uložení pokuty - špatně stanovil její počátek. Eurotel spolu s Radiomobilem, který provozoval síť Paegas - dnešní T-Mobile, účtoval v letech 2000 a 2001 zákazníkům vyšší ceny za volání do
sítě Oskar třetího operátora, Českého mobilu. Rozdíl činil v ceně za minutu volání jednu až deset korun v závislosti na tarifu. Český mobil podle názoru antimonopolního úřadu kvůli jednání obou konkurentů nezískal takový počet nových zákazníků jako při rovné soutěži.
Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz