Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát na kolcích vydělal

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Kolkování alkoholických nápojů se osvědčuje. To je alespoň názor českých celníků, kterým se oproti minulosti daří v boji s pašovaným a nelegálně páleným alkoholem výrazně více. Za prvních devět měsíců tohoto roku celníci zabavili bezmála osm set tisíc litrů nezákonně prodávaného lihu, což je o 22 procent více než loni za celý rok. To totiž ještě dobíhala možnost prodávat lihoviny neoznačené speciální kontrolní páskou.

„Na zvýšení úspěšnosti se výrazně podílí především kolkování,“ sdělil tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Vedle účinnosti nového zákona ale podle Bartáka k nárůstu zabaveného alkoholu přispěly i větší zkušenosti celníků a efektivnější spolupráce s policií a jinými úřady.

Nejčastějšími porušeními zákona v oblasti lihovin jsou nedovolená výroba alkoholických nápojů, prodej lihovin neoznačených kontrolní páskou a prodej kořalky na tržnicích a tržištích. Výjimkou není ani přeprava lihovin v rozporu s bezpečnostními předpisy.

 Kolkování alkoholu se tak státu z dlouhodobého hlediska výrazně vyplácí. Zatímco v roce 2004 vybraly úřady za prvních devět měsíců v roce na spotřebních daních z alkoholu asi 2,2 miliardy korun, loni to byl již bezmála dvojnásobek. Další nárůst nastal v letošním roce, kdy celníci na daních z lihu vybrali přes 4,8 miliardy korun, což je o šest set milionů korun více než v loňském roce.

 Kolkování alkoholu bylo ovšem často kritizováno představiteli výrobců lihovin kvůli své nadbytečnosti a finanční nákladnosti. „V zákonech bylo dost prostředků na eliminaci černého obchodu i předtím, stát je pouze nevyužíval,“ domnívá se prezident Unie výrobců lihovin České republiky Vladimír Steiner.

 Současně ale dodal, že kolkování přesto usnadnilo úřadům práci, a pomohlo tak černou výrobu alkoholu významně omezit. „Českým výrobcům lihovin letos vzrostla produkce o patnáct procent a je to především kvůli menšímu trhu s pašovaným nebo nelegálně páleným alkoholem,“ dodal Steiner.

Kolkování alkoholu prosadila vláda koncem roku 2004 ve snaze snížit miliardové daňové úniky z prodeje alkoholu na černém trhu. Od loňského července tak výrobci a dovozci museli kolkovat všechny lahve s alkoholem, které byly dodány do českých obchodů.

Lhůta pro doprodej kořalek bez kolku v hospodách a restauracích vypršela koncem loňského roku. Od letošního ledna se potom na českém území lihoviny bez kolku vůbec nesmí prodávat.

Jak rostlo množství zabaveného pašovaného alkoholu

V roce 2004 zajistila celní správa více než čtyři miliony litrů nelegálně dovážených nebo vyráběných alkoholických nápojů. Od loňského roku se ale změnil způsob evidence zachyceného alkoholu, když celní správa přešla z počítání celkového množství alkoholických nápojů na evidenci zabaveného čistého lihu. Za rok 2005 tak bylo zachyceno více než 645 tisíc litrů čistého lihu. Za prvních devět měsíců tohoto roku to ale bylo již přes 793 tisíc litrů lihu.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...