13. ledna 2011 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát nedá dlužníkům dávky. Dostanou jen dvojnásobek minima

exekuce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy exekuce - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Zvýšit kontrolu, zjednodušit administrativu a lépe zacílit státní pomoc, ale její úroveň nesnižovat. To je hlavní záměr, který má podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka splnit chystaná reforma sociálního systému. První změny by měly začít platit již od roku 2012.

Jedním z nosných kamenů plánované reformy je zavedení jednoho výplatního místa všech sociálních dávek. Tím by se nově měly stát pouze úřady práce. "Tím chceme dosáhnout úspory nejen na straně administrativy, ale i na straně klientů," řekl včera Drábek.

Zájemci o dávky tak díky jednotnému výplatnímu místu postačí jediná žádost, o níž bude rozhodovat stejný úředník. Až dosud totiž lidé museli pro sociální dávky na tři různé instituce, a navíc museli různá potvrzení dokládat třikrát.

Další výhodou jednotného výplatního místa bude i šance lépe kontrolovat, zda dávky dostávají skutečně jen ti potřební a v přiměřené výši.

Plánuje se i sloučení dávek zdravotně postiženým

Sjednotit by se měly i některé příbuzné dávky. "V oblasti péče o zdravotně postižené osoby chceme současných osm různých dávek sloučit jen do dvou," řekl Drábek.

Z pěti dávek tak vznikne opakující se "příspěvek na mobilitu" a z dalších tří jednorázový "příspěvek na pomůcky".

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Změny čekají i oblast zabezpečení osob v hmotné nouzi. Ministerstvo chce totiž posílit odpovědnost lidí v rámci rodiny. "Výplata dávek bude posuzována na základě příjmové situace nejenom konkrétní osoby v hmotné nouzi, ale též dalších osob, které k ní mají vyživovací povinnost," zdůraznil Drábek.

Od příštího roku tak nastoupí stát jako záchranná sociální síť, teprve pokud rodina nedokáže problém vyřešit sama.

Vymizení šedé ekonomiky

Podle ministerstva by kvůli reformě měly o dosavadní práci přijít řádově stovky úředníků. "Většinu z těch, které díky reformě ušetříme, však využijeme k posílení kontrolní činnosti," řekl Drábek. Právě posílení kontrol, a to jak příjemců sociálních dávek, tak i zaměstnavatelů, je jedním z ministrových dlouhodobých cílů. Zpřísní se i kontrola práce načerno.

"Chceme převést velkou část šedé ekonomiky do standardní ekonomiky," zdůraznil Drábek s tím, že pokuta za výkon nelegální práce se zvýší z dosavadních deseti tisíc na sto tisíc korun. Zaměstnavatelům naopak odpadne povinnost hlásit volná místa na úřadu práce.

Ministerstvo plánuje do poloviny února návrh reformy sociálního systému poslat do připomínkového řízení a na jaře by materiál mohla projednat vláda.

Vláda bude moci strhávat dluhy z dávek

Další novinkou by mělo být rozšíření strhávání dluhů přímo ze sociálních dávek. Již nyní se mohou částečně strhávat, ale pouze pokud jde o platbu z účtu na účet. Pokud se jedná o hotovost, peníze doposud lidé dostali. 

Rok 2010 v obrazech

Ministr si myslí, že je nespravedlivé, když sociální dávky exekuci nepodléhají, zatímco invalidní a starobní důchody spolu se mzdou ano. Lidem by ale měla i po stržení dluhů zbýt takzvaná nezabavitelná částka, která je ve výši dvojnásobku životního minima.

Pavla Kozáková, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?