23. prosince 2008 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát podpoří trh s mlékem

PRAHA Ministr Gandalovič chce oživit trh s mlékem. Učiní tak prostřednictvím podpory intervenčních nákupů a exportu. Zemědělci i přes tuto skutečnost neustoupí ze svého záměru v lednu protestovat proti údajně nízkým výkupním cenám mléka tím, že budou rozdávat české mléčné výrobky a letáky před provozovnami obchodních řetězců. Informaci sdělil viceprezident Agrární komory Pavel Novotný.

Podpora mlékařů by měla přijít i s pomocí Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Gandalovič podle mluvčího MZe Petra Vorlíčka bude v blízké době také apelovat na zástupce obchodních řetězců, aby pomohli řešit krizi mléčného trhu většími odběry tuzemských výrobků.

Novotný popřel, že by zemědělci plánovali sáhnout v lednu k blokádě silnic na protest proti kroku největší české mlékárny Madeta. Jihočeská mlékárna v pondělí oznámila, že sníží od ledna objem vykupovaného mléka od svého druhého největšího dodavatele, mlékařského a hospodářského družstva Střední Čechy,  o 50.000 litrů mléka denně. Madeta svůj záměr zdůvodnila nízkými cenami komodit, ze kterých jí plynou obrovské ztráty.

Na klesající výkupní ceny mléka si čeští farmáři stěžují již delší dobu. Současné ceny jsou podle zemědělců nerentabilní a mohou vést k likvidaci chovů hovězího dobytka. "Je tady obrovský problém, a tím je zhroucení trhu s mlékem," řekl už dříve prezident Agrární komory Jan Veleba.

Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Michala Němce je příčinou nízkých výkupních, výrobních i prodejních cen mléka celosvětově
stagnující trh.
Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.