Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
23. května 2007 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát povolil další těžbu uranu v Rožné

Uranový důl Rožná na Žďársku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uranový důl Rožná na Žďársku. | foto: zdroj: Státní podnik Diamo.Reprofoto

PRAHA Uranový důl Rožná bude v provozu do té doby, dokud se bude ekonomicky vyplácet. Dosud platilo vládní usnesení, že se těžit bude pouze do konce roku 2008.

Ministra průmyslu a obchodu Martina Říman přesvědčily k dalšímu pokračování těžby
především rostoucí ceny suroviny na světových trzích. "Vláda schválila prodloužení těžby uranu na dole Rožínka na dobu neurčitou, respektive po dobu, kdy bude tato těžba výhodná bez dotací státu," uvedl Říman.

Důl spravuje státní podnik Diamo. Podle ministerského návrhu bude firma každý rok předkládat vládě zprávu o ekonomické výhodnosti těžby. Podle posledních odhadů by se těžba mohla vyplácet do roku 2012, při současných tržních cenách by měla přinést zisk kolem dvou miliard korun.

Cena uranu na světových trzích se v současnosti pohybuje na úrovni 110 dolarů za libru (asi 0,45 kg). Za posledních pět let stoupla až jedenáctinásobně a podle deníku Financial Times ještě poroste. Na trhu je totiž této komodity nedostatek. Odbyt zajišťují jaderné elektrárny; v
současnosti je na celém světě v provozu 450 jaderných bloků a další 30 jich je ve výstavbě.
Loňská produkce jediného uranového dolu ve střední Evropě činila 336 tun, o rok dříve to bylo 378 tun.

Horníci nyní pracují až v hloubce 1100 metrů, tedy do 22. patra. Potvrzené zásoby sahají do úrovně 24. patra. Podle odhadu MPO umožní prodloužení těžby v ložisku Rožná výrobu zhruba 850 tun uranu do roku 2010.

Do konce roku 2005 byla téměř výhradním odběratelem uranu z dolu Rožná energetická společnosti ČEZ, která provozuje obě tuzemské jaderné elektrárny. V roce 2006 uzavřelo Diamo tříletý kontrakt na dodávky 400 tun uranu s německou firmou Urangesellschaft.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.