1. května 2016 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát přidá stovku měsíčně na druhé dítě. Novela zvyšující slevy nabyla účinnosti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Děti (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V něděli nabývá účinnost novela zákona o dani z příjmů, která mimo jiné zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. To vzroste o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Daňové slevy budou platit zpětně od začátku letošního roku. Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši zvýhodnění nemění.

Daňové zvýhodnění u jednoho dítěte tak zůstane na 13 404 Kč ročně. U druhého dítěte stoupne od letošního ledna ze současných 15 804 korun na 17 004 korun ročně a u třetího a dalšího dítěte ze 17 004 Kč na 20 604 Kč ročně.

Poplatníci budou moci uplatnit slevy za celé letošní zdaňovací období. Vláda původně předpokládala, že změna bude schválena ještě před koncem loňského roku s účinností od ledna.

Daňové zvýhodnění na děti vzrostlo už od loňska, a to u druhého dítěte o 200 korun měsíčně a u třetího a dalšího o 300 Kč měsíčně. Zvyšování slev je součástí koaliční dohody.

Novela usnadňuje i danění malých slunečních elektráren. Nyní jsou příjmy z provozování výroben elektřiny zdaňovány jako příjem z jiného podnikání a k němu je třeba podnikatelské oprávnění. Nově například u solárních elektráren s instalovaným výkonem do deseti kilowatt, na které od loňska nemusí být licence, již nepůjde o příjmy ze samostatné činnosti, ale o ostatní příjmy. Tyto příjmy do 30 tisíc korun ročně budou osvobozeny od daně.

Předloha taky zařadí ve výzkumu a vývoji výdaje na homologaci a certifikaci výrobků k odečitatelným položkám od základu daně. Dále norma zavádí do českého práva evropskou směrnici o mateřských a dceřiných společnostech. Upravuje vyplácení dividend a odstraňuje dvojí ekonomické zdanění zisku.

ČTK
  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!