21. května 2008 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát si naplní kasu 15 miliardami z ČEZu

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA Energetická společnost ČEZ vyplatí z loňského rekordního zisku zatím svou nejvyšší dividendu 40 korun na akcii před zdaněním. Z celkové částky 21,3 miliardy korun tak připadne zhruba 15,2 miliardy korun státu, jenž drží v ČEZ podíl přes 64 procent.

Dividendu, která je ve srovnání s loňskem dvojnásobná, na řádné valné hromadě ČEZ odsouhlasili akcionáři společnosti.

Téměř deset miliard korun převedla společnost do nerozděleného zisku minulých let. Do rezervního fondu nevloží firma žádný příděl, protože jeho zůstatek již loni dosáhl 20 procent základního kapitálu. Loni firma vyplatila na dividendách celkem 11,8 miliardy korun.

Členové představenstva a dozorčí rady obdrží za loňský rok na tantiémách celkem 22,8 milionu korun. Částka, jejíž výše je stejná jako loni, bude rozdělena půl na půl mezi oba orgány. Každý člen dostane poměrnou část za dobu, kdy funkci vykonával.

Tantiému nedostanou členové dozorčí rady, které vyslal stát a jsou zároveň zaměstnanci státní správy. Valné hromady se zúčastnili akcionáři, kteří dohromady drží 75 procent hlasovacích práv.

ČEZ profituje zejména z rostoucích cen elektřiny. Minulý týden firma ohlásila, že její čistý konsolidovaný zisk vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 21 procent na 15,726 miliardy korun. Za celý loňský se zvýšil o 49 procent na 42,8 miliardy korun a na letošek vedení firmy odhaduje další nárůst na 46,6 miliardy Kč.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.