23. ledna 2007 13:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát slibuje postiženým vichřicí až 78 tisíc

Vichřice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vichřice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Lidé, kterým nedávná vichřice poničila domov nebo vzala střechu nad hlavu, mohou od státu dostat až 78 150 korun. O mimořádný příspěvek mohou požádat sociální odbory pověřených místních úřadů.

Peníze by pak měli obdržet do několika dnů. Novinářům to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

"Výše pomoci se stanoví s přihlédnutím k majetkové situaci a příjmu žadatelů," uvedl Nečas. Podle něj potřební finanční pomoc od státu dostanou i tehdy, pokud měli byt pojištěný. Mimořádná dávka má totiž pomoci překlenout dobu, než pojišťovna náhradu škody vyplatí.

Roli nehraje ani to, zda dům či byt postiženým vichřicí nepatřil. "Jestli mají lidé stromem
zavalenou střechu, byť je dům obecní, tak mohou peníze použít na odstranění problému, aby mohli bydlet, a to bez ohledu na to, jestli je to jejich dům nebo ne," řekl Nečas.

S mimořádnou okamžitou finanční pomocí při přírodních katastrofách či požárech počítá nový zákon o hmotné nouzi, který platí od ledna. Lidé, které postihla například povodeň či vichřice, mohou jednorázově získat až 46.890 korun, tedy patnáctinásobek životního minima. Na pořízení nezbytného vybavení domácnosti jim stát může naráz či ve splátkách poskytnout až
31.260 korun, tedy desetinásobek minima.

Celkem tak mohou získat až 78.150 korun.

Pomoc obcím a městům chystá pak ministerstvo pro místní rozvoj. Podle ministra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by jim mohlo u objektů, které nebylo možné pojistit, nahradit až 80 procent škody. Nečas uvedl, že vláda se bude situací obcí a měst zabývat. Podle něj bude "bezesporu schopna uvolnit finanční rezervy pro nejdůležitější případy", a to například na obnovu infrastruktury. 

Ministerstvo zatím neví, kolik lidí by mohlo pomoc potřebovat a mimořádné dávky získat. Podle Nečase by měli potřebné vyhledávat i úředníci sociálních odborů obecních úřadů. Sami by jim měli mimořádné dávky nabídnout a pomoci jim s vyplněním formulářů, které jsou k dispozici i na adrese www.portal.mpsv.cz.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!