2. ledna 2007 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát utratil loni o 14 miliard více než měl

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos Lidové noviny

PRAHA Deficit státního rozpočtu za rok 2006 skončil o téměř 14 miliard větší ztrátou, než se plánovalo. Údaje uvedlo ministerstvo financí.

Vláda loni utratila přes jeden bilion korun. Stát hospodařil s deficitem 97,3 miliardy korun, Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet se schodkem 74,4 miliardy Kč. Na výši loňského schodku mělo podle ministerstva významný vliv hospodaření v prosinci, kdy příjmy činily 102,1 miliardy korun a výdaje 168,5 miliardy korun. Schodek tak za prosinec činil 66,4 miliardy korun. Propad v závěru roku je tradiční, protože stát účetně provádí velké platby.

Letošní rozpočet zatím počítá se schodkem 91,3 miliardy korun. Poslanci totiž vzali na regionální dotace peníze z mandatorních, tedy zákonem předurčených výdajů. Dohromady jde o 6,4 miliardy korun, o které se podle ministra financí Vlastimila Tlustého bude muset rozpočet změnit.

Na úrocích ze svého dluhu stát loni zaplatil 31,6 miliardy korun, což je meziročně o 6,2 miliardy korun více. "Z uspořených prostředků bylo 1,8 miliardy korun převedeno ve smyslu příslušných usnesení vlády a zmocnění ministra financí rozpočtovými opatřeními ve prospěch jiných kapitol (zejména MPSV na mandatorní sociální výdaje 1,4 miliardy korun)," uvedlo MF.

Do rozpočtů Evropské unie loni Česko odvedlo 26,2 miliardy korun. Na příjmech z rozpočtu EU získala ČR přibližně 37 miliard korun. "Ne všechny prostředky jsou však příjmem státního rozpočtu," upozornilo MF s tím, že ČR se tak stala loni čistým příjemcem prostředků z rozpočtu EU.

lidovky, čtk

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz