18. října 2007 7:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát už vklady nenahradí

Union banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Union banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Éra masivního odškodňování zákazníků zkrachovalých českých bank nad rámce zákona nenávratně končí. Včerejší jednání senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu naznačilo, že stát již nebude ochoten navyšovat výdaje na náhradu ztracených vkladů v komerčních bankách.

Stát přitom na konsolidaci bankovního sektoru podle odhadu Mezinárodního měnového fondu vynaložil kolem čtyř set miliard korun.

„Je důležité, aby se tato etapa vývoje bankovních služeb u nás už konečně uzavřela,“ uvedl František Kopecký, senátor za ODS. Senátoři se včera nedohodli na dodatečném odškodnění 1792 klientů dvou v minulosti zkrachovalých bank -Union banky a Plzeňské banky.

Návrh senátorky z Klubu otevřené demokracie Soni Paukrtové, aby klienti výše uvedených bank získali z veřejných rozpočtů většinu svých úspor zpět, nezískal podporu. „ Nedohodli jsme se,“ přiznal předseda výboru a senátor za ODS Ivan Adamec.

Podle návrhu Paukrtové měli mít klienti nárok na nadstandardní výplatu dodatečné náhrady ve výši devadesáti procent z vkladů, a to až do limitu čtyř milionů korun. Stát by tak musel vyplatit částku kolem 950 milionů korun.

Současný zákon o bankách umožňuje vyplácet devadesát procent vložené částky do maximální výše dvaceti pěti tisíc eur (zhruba šest set devadesát tisíc korun) u jedné banky, a to jak v české, tak i cizí měně. „Problém je, že odškodnění se týkalo pouze fyzických osob. Na právnické osoby, jako jsou podnikatelé nebo firmy, se v návrhu v podstatě zapomnělo. Je to nesystémové řešení,“ dodal František Kopecký, senátor za ODS.

Další podrobnosti
o odškodňování klientů zkrachovalých bank
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku