6. února 2009 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát vloni ušetřil na nemocenské 3 miliardy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Výdaje na nemocenské dávky loni oproti roku 2007 poklesly o tři miliardy korun. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). V roce 2008 se třikrát měnila pravidla pro vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Kvůli zavedení vládní reformy lidé loni od ledna do konce června nedostávali v prvních třech dnech nemoci žádné dávky.

Zatímco v roce 2007 správa na dávkách nemocenské vyplatila 27,9 miliardy korun, loni 24,8 miliardy korun.

Ústavní soud v červnu praxi nevyplácení dávek v prvních třech dnech zrušil. Z rozhodnutí ministerstva práce lidé proto v červenci a srpnu pobírali i v prvních třech dnech nemoci 60 procent základu příjmu stejně jako od čtvrtého dne nemoci.

Od září poté zaměstnanci měli v prvních třech dnech nemoci nárok na 25 procent vyměřovacího základu. Od ledna v prvních třech dnech nemoci opět žádné náhrady nejsou.

Počet ukončených případů pracovní neschopnosti loni oproti roku 2007 poklesl více než o pětinu, meziročně se rovněž výrazně snížil celkový počet zaměstnanci prostonaných dní. Naopak vzrostla průměrná doba, kterou nemocní pracovníci strávili v pracovní neschopnosti.

ČTK