8. ledna 2007 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát zadlužil každého Čecha 78 000 korunami

Komu ušetří rovná daň peníze? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komu ušetří rovná daň peníze? | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Každý Čech dluží kvůli státu více než 78.000 korun. Ministerstvo financí tvrdí, že státní dluh vzrostl v posledním čtvrtletí 2006 o více než 56 miliard korun na 802,5 miliardy korun. V loni se pak stát zadlužil o více než 111 miliard korun.

Hlavní příčinou rostoucího zadlužení vlády bylo i v loňském roce opět deficitní hospodaření. Schodek rozpočtu dosáhl 97,6 miliardy korun. Dalších 20 miliard korun činila úhrada části ztráty České konsolidační agentury. Průměrná splatnost státního dluhu stoupla na 6,2 roku, zatímco ještě na konci září činila 5,9 roku.

V zahraničním financování stát v posledním čtvrtletí čerpal vládní půjčky od Evropské investiční banky ve výši 2,4 miliardy korun. Za celý loňský rok si takto stát půjčil sedm miliard korun. Na domácím trhu stát svůj dluh loni financoval především střednědobými a dlouhodobými dluhopisy, jejichž objem dosáhl 159,4 miliardy korun. Stát tak překročil své vlastní limity o 6,3 procenta.

Státní dluh je tvořen dluhy centrální vlády a vzniká především kumulací schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Ten v roce 2005 stoupl o 46,2 miliardy korun na 901,3 miliardy korun. V roce 2006 veřejný dluh podle odhadů analytika Patria Finance Davida Marka překonal jeden bilion korun.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!