Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Státní dluh se blíží bilionu

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní dluh se ve druhém čtvrtletí zvýšil o téměř 31 miliard korun. Dosáhl tak hodnoty 728,9 korun. Na každého občana České republiky připadá dluh přibližně 71 tisíc korun. Už v příštím roce by se mohl přiblížit hranici jednoho bilionu korun.

Státní dluh České republiky se ve druhém čtvrtletí zvýšil téměř o 31 miliard korun na 728,9 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přibližně 71.000 korun.

V poměru k HDP by se měl dluh podle Davida Marka z Patria Finance zvýšit na 23,6 procenta. Na konci letošního roku by se podle Marka měl státní dluh pohybovat kolem 790 miliard korun, což je asi 25 procent HDP.

"Nejistotou zůstává zahalen vývoj státního dluhu v příštím roce. Rozpočtový schodek
může být 90 miliard, ale také třeba 200 miliard korun. Státní dluh by tak mohl poskočit až k jednomu bilionu korun," dodal.

Takzvaný obchodovatelný státní dluh na konci června dosáhl 696,1 miliardy korun a za poslední tři měsíce vzrostl o 28,7 miliardy Kč. Podíl krátkodobého dluhu na celkové hodnotě klesl na 17,6 procenta z 19,4 procenta na konci prvního čtvrtletí.

Průměrná splatnost státního dluhu mírně poklesla oproti konci prvního čtvrtletí na hodnotu 6,1 roku. Podle MF tak stále představuje plnění vyhlášeného cílového
pásma.

V oblasti zahraničního financování stát ve druhém čtvrtletí dále čerpal vládní půjčku od Evropské investiční banky ve výši 2,1 miliardy korun. "O další emisní činnosti na zahraničním kapitálovém trhu navazující na lednové privátní umístění japonskému investorovi ministr financí nerozhodl," uvedlo MF.

Financování českého státního dluhu je prozatím podle Marka poměrně levné, ale nemusí tomu být věčně. "S Maďarskem již ratingovým agenturám a investorům trpělivost došla," dodal.

Státní dluh je dluhem centrální vlády. Spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Ten loni stoupl o 46,2 miliardy korun na 901,3 miliardy korun. Rostl však pomaleji než ekonomika a v poměru k HDP poklesl na 30,49 procenta.

,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...