3. října 2011 8:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Státní dluhopisy už se prodávají. Kolik vynesou?

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí začalo přijímat objednávky na pilotní emisi státních dluhopisů pro občany. Dluhopisy budou k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky. MF nabídne tři druhy dluhopisů se splatností jeden a pět let.

Dluhopis bude mít nominální hodnotu jedné koruny, minimální objednávka bude 1000 korun. Objednávky bude možné uskutečnit do 1. listopadu, následně 11. listopadu MF dluhopisy vydá.

KOLIK MŮŽETE VYDĚLAT?

Výnos jednoletého státního dluhopisu bude podle MF v rámci pilotní emise dvě procenta. Za 1000 dluhopisů v hodnotě jedné koruny zaplatí zájemce pouze 980 korun a MF mu za rok vyplatí 1000 korun.

Cenné papíry si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále budou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem.

Na spořicí státní dluhopisy se nevztahuje žádná daňová výjimka, žádné osvobození od daně, naopak se na ně uplatňuje se standardní srážková daň.

"Jelikož je ovšem jejich nominální cena jedna koruna, vlivem zaokrouhlení je efektivní daň nulová," uvedlo MF.

Dlouhodobým cílem MF v souvislosti s vydáváním dluhopisů pro občany je zvýšit podíl domácností na držbě státního dluhu na úroveň běžnou ve vyspělém světě, tedy kolem deseti procent.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!