11. září 2007 13:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Státní firma dostala rekordní pokutu

Ropovody - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropovody - ilustrační foto. | foto: AFP

BRNO Antimonopolní úřad potrestal rekordní pokutou státní podnik Moravské naftové doly, který je od roku 2002 v likvidaci. Firma má za špatně zadané zakázky na likvidace ekologických škod v hodnotě přes čtyři miliardy korun zaplatit pět milionů.

"Sankce je nejvyšší, jakou kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil za
veřejné zakázky," řekl předseda Úřadu Martin Pecina. Rozhodnutí zatím není pravomocné, podnik se proti němu může odvolat. Chyb se měla dopustit bývalá likvidátorka firmy Anna Sedláčková. Od srpna ji ve funkci nahradil Pavel Pražák.

Státní podnik, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu, vystřídal za pět let celkem pět likvidátorů. Státní podnik Moravské naftové doly vznikl v roce 1990, v roce 2002 se dostal do likvidace. Akciová společnost MND vznikla privatizací ropného a plynárenského průmyslu v 90. letech.

Později do ní přes SSP Bohemia vstoupil podnikatel Karel Komárek, který nyní v Moravských naftových dolech vlastní hlavní podíl. Jeho firma je největší těžařskou společností ropy a zemního plynu v ČR. Její základní kapitál přesahuje 800 milionů Kč a aktiva 9,2 miliardy korun.

Dosud nejvyšší pokutu za veřejné zakázky dostal od antimonopolního úřadu zlínský magistrát. Za sérii chybných tendrů musí zaplatit tři miliony korun. Radnice podle Peciny porušovala zákon dlouhodobě a úmyslně.
Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.