10. srpna 2007 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Státní internetový portál vysílá Čechy do Evropy

Většina zaměstnanců si přes svátky vzala dovolenou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Většina zaměstnanců si přes svátky vzala dovolenou. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Zájemcům o práci doma i v zahraničí přináší dobrou zprávu ministerstvo práce. Pomocí internetového portálu si uchazeči na jeho stránkách mohou vybrat pozici v celoevropské informační síti Eures, ale i na domácím trhu práce.

Systém ale znamená spíše špatnou zprávu pro zaměstnavatele. Přichází totiž v době. kdy je nezaměstnanost na zatím nejnižší úrovni a začíná být problém sehnat kvalifikovanou pracovní sílu.„Něco takového mělo fungovat před pěti lety, kdy jsme s nezaměstnaností bojovali. Ministerstvo přichází s křížkem po funuse,“ říká analytička Next Finance Markéta Šichtářová. 

Vzhledem k tomu, že migrace za prací je v Česku společně se Slovinskem nejnižší v Evropě, se ale ministerstvo odlivu „chytrých hlav“ na západ neobává. „Češi jsou nějakým způsobem svázáni se svou rodnou hroudou,“ říká hlavní manažerka Euresu Věra Kolmerová.

Stát se naopak snaží přilákat kvalifikované pracovníky ze třetích zemí. Pomoci by měla tzv. Zelená karta, která umožní odborníkům pracovat u konkrétního zaměstnavatele v Česku do dvou měsíců. Vyřízení pracovního povolení totiž jinak trvá až půl roku. Ministerstvo průmyslu by mělo první karty vydávat od 1. ledna 2008 s platností na dva roky. . Jsme zatím opatrní, protože musíme zvážit všechny následky toho, když si tu cizince necháme natrvalo,“ říká Štefan Duháň z ministerstva práce.

Eures je důležitý především pro ty, kteří chtějí pracovat v zemích, které zatím neotevřely pracovní trh. Když se totiž uchazeč se zaměstnavatelem dohodne, je mnohem jednodušší získat v zemi pracovní povolení. Vzhledem k tomu, že si zaměstnavatelé mohou přes systém vyžádat pracovníka přímo z ČR, se pravděpodobnost takové dohody díky Euresu zvyšuje.
pek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!