Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Státní pokladnu šetří ÚOHS

Ministerstvo financí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo financí | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA V miliardovém projektu integrovaného rozpočtového systému státní pokladny chce stát vybrat vítěze do Vánoc. Již nyní je ale jisté, že nebude moci hned podepsat smlouvu. Výběrové řízení totiž u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) napadl jeden ze soutěžících - česká společnost Gordic.

Firma nebude ve svém podání osamocena. „Nejpozději do konce příštího týdne podáme podnět na ÚOHS,“ potvrdil LN právník české pobočky organizace Transparency International Martin Lachmann.

Co je státní pokladna

Bude kontrolovat rozpočet státu a jím řízených organizací, evidovat příjmy a výdaje, nakládání s majetkem státu a s prostředky státního rozpočtu v reálném čase. Bude se skládat z několika modulů, celkové náklady dosáhnou asi 4 miliard korun.

Gordic se zúčastnil tzv. soutěžního dialogu, který vypsalo ministerstvo financí. V této formě soutěže zadavatel, jenž nemá jasno v tom, co chce poptávat, specifikuje technické zadání výběrového řízení.

Ministerstvo financí však pojalo závěrečnou fázi tohoto soutěžního dialogu svérázně. Vyzvalo soutěžící, aby dodali nabídky pouze na řešení postavená na systému SAP ERP. Ten sice předváděla většina dodavatelů, nikoli však všichni. Například Gordic přišel s vlastním řešením. „Nabídku jsme samozřejmě nepodali, neboť je absurdní, abychom ji předělali na konkurenční produkt. Místo toho jsme podali námitku na ÚOHS,“ řekl LN šéf Gordiku Jaromír Řezáč. Podle něj SAP mezi podnikovými řešeními patří ke špičce, ale ve státní sféře se řeší jiné procesy, které jsou ve firmách vedlejší, a k nim tento software tak vhodný není.

Výběrové řízení probíral i kontrolní výbor Poslanecké sněmovny, kde projekt vysvětlovali i ministr financí Miroslav Kalousek s náměstkem Pavlem Nevšímalem. Pochybnosti poslanců ale nerozptýlili. „Celý projekt působí dojmem, že od počátku byly podmínky nastaveny pro jednoho uchazeče,“ řekl ČTK místopředseda výboru Libor Ježek.

Zvláštní je i systém vyhodnocování nabídek. Velkou váhu má tzv. způsob dosažení funkčnosti jednotlivých částí systému spíše než jejich samotná funkčnost. Zvýhodněné je tak to řešení, které co nejméně zasahuje do standardních součástí poptávaného balíku SAP ERP, oproti těm, která se budou snažit zlepšit jeho funkčnost například doprogramováním určitých aplikací.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...