26. dubna 2007 13:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Státní správu opustí asi 9000 zaměstnanců

Úředníci - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředníci - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Avizované propouštění státních úředníků už má jasnější podobu. Během tří let by státní správu mělo opustit maximálně 9000 lidí, o přesném počtu propuštěných rozhodnou jednotlivá ministerstva.

Plat ze státního rozpočtu dostává asi 459.000 lidí. Patří mezi ně hasiči, učitelé, celníci, policisté či vězeňská služba. Ve státní správě působí zhruba 100.000 lidí. Právě jich by se mohlo případné propouštění dotknout. "Pokud by jednotlivé resorty každoroční tříprocentní snížení počtu míst naplnily, bylo by to asi 9000 lidí," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Zdůraznil, že pokles počtu míst by se tedy netýkal hasičů, policistů či učitelů.

O přesném počtu lidí, kteří budou muset svá místa opustit rozhodnou jednotlivá ministerstva.
"Skutečný platový nárůst bude záležet na personální politice jednotlivých resortů. Logicky platí premisa: Čím méně budeme zaměstnávat pracovníků, tím lépe je budeme platit. A naopak. Žádné rozhodnutí vlády nestanovilo povinnost propustit jediného učitele, hasiče či policistu," dodal Jakob

Kuchtová: Školství opustí nejvíce tisíc lidí
Propouštění v resortu školství zasáhne řádově stovky, nejvíce však tisíc úředníků. "Nemůžeme, pokud chceme provádět reformu, zásadně snížit počty učitelů, neboť by se musel snížit počet tříd, zvýšil by se počet žáků ve třídách a tím by se logicky snížila kvalita výuky," zdůraznila ministryně školství Dana Kuchtová. Na ministerstvu se propouštění bude týkat všech ostatních pracovníků, učitele nezasáhne.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz