3. prosince 2010 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Státní úředníci začínají hledat práci, vyhazovy z teplých míst začaly

Únava v práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únava v práci | foto: Shutterstock

PRAHA Do personálních agentur stále častěji přicházejí státní úředníci. S personalisty se radí o své další možnosti kariéry a začínají rozesílat své životopisy. Je to reakce na plánované propouštění státních úředníků - práce pro stát přestává být vnímaná jako "jistá na věky".

Premiér Petr Nečas již dříve připustil, že se stavy českých úředníků sníží o pět až osm procent. "Počet státních úředníků, kteří reagují na naše otevřené pozice, v posledních dvou měsících velmi vzrostl," říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální agentury Manpower Česká a Slovenská republika. Podotýká, že dříve bylo spíše výjimkou, když obdrželi životopis pracovníka ze státní správy. "Nyní je to asi 15 procent všech došlých životopisů," tvrdí.

Bývalí státní zaměstnanci se zajímají o všechny typy pozic - především však o administrativní a manažerská místa.

Bojí se o práci
Podle Markéty Švedové, ředitelky společnosti Recruit CZ, která se zabývá vyhledáváním kvalifikovaných zaměstnanců, platí státní sféra i v dnešní době za relativně stabilního zaměstnavatele. "Ale i zaměstnanci v této oblasti se obávají o svou budoucnost. Určitě k tomu přispívá i politická nestabilita v jednotlivých sektorech," říká Švedová. I do Recruit CZ začínají přicházet kandidáti ze státní správy s prosbou o pomoc při hledání nové práce. Zatím ale těchto kandidátů podle Markéty Švedové není mnoho.

Počet státních zaměstnanců v roce 2009

- v roce 2009: 436 680
- Z toho v organizačních složkách státu: 201 621
- V příspěvkových organizacích
235 059
- Podle premiéra Nečase se má počet státních zaměstnanců snížit o 5 až 8 procent.
- To by znamenalo propuštění 22 až 35 tisíc
zaměstnanců.

Podle Jaroslavy Rezlerové je situace ve veřejném sektoru naopak vyhrocená. "Organizace a úřady buď mají jasné instrukce k propouštění, nebo se vyrovnávají se sníženými rozpočty a s nábory vyčkávají," říká Rezlerová.

Nedávný průzkum pracovního portálu Profesia ukázal, že naopak práce ve státní správě zajímají jen necelá čtyři procenta uchazečů o práci, a především pak ženy.

Z uchazeček, které zveřejnily životopis na portálu Profesia.cz, hledají práci ve státní správě také čtyři procenta.

Naproti tomu u životopisu mužů je podíl zájemců o zaměstnání ve státní správě nižší o jeden procentní bod. Větší zájem o práci pro stát mají starší lidé. U žen je nejvíce uchazečů v kategorii nad 55 let a podobný trend je patrný i u mužů.

Největší zájem o státní správu ze strany uchazečů je podle informací uvedených v životopisech mezi lidmi z Pardubického kraje a Vysočiny. Nejčastěji zveřejňované nabídky práce ze strany státní správy jsou podle Profesie na pozici odborného referenta. Jako podmínky nutné k přijetí úřady nejčastěji vyžadují ukončené vysokoškolské vzdělání. Průměrný měsíční hrubý plat odborného referenta je podle platového průzkumu Platy. cz 22 096 korun.

Méně míst je i v neziskové sféře
Pověst stabilní práce kromě úřadů a ministerstev ztratila i nezisková sféra. "Zájem o práci v neziskovém sektoru klesl. Zároveň klesl i počet pracovních míst v tomto odvětví. Neziskový sektor je většinou odkázán na sponzorské dary, a štědrost sponzorů se v krizovém období ztenčila," říká Rezlerová.

Podle Švedové je to dáno i tím, že neziskový sektor je svým způsobem uzavřený.

"Myslím, že kandidáti sami, pokud v tomto sektoru nikdy nepracovali, ho aktivně nevyhledávají. Pokud do tohoto sektoru vstoupí, bývá většinou impulz na straně nabídky, ať už konkrétní nabídka práce, která kandidáta zaujme obsahem v inzerci, nebo osobní doporučení," tvrdá Švedová.