23. září 2008 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Státní zaměstnanci si polepší, o málo

Protože některá místa v regionálním školství nejsou obsazena, odhaduje se, že nárůst překročí 10 procent a možná dosáhne až 12 procent | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protože některá místa v regionálním školství nejsou obsazena, odhaduje se, že nárůst překročí 10 procent a možná dosáhne až 12 procent | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Platy státních zaměstnanců v příštím roce porostou zřejmě plošně o 1,5 procenta. Výjimkou budou učitelé základních a středních škol, u kterých meziroční nárůst průměrných platů činí 9,8 procenta. Protože některá místa v regionálním školství nejsou obsazena, odhaduje se, že tento nárůst překročí deset procent a možná dosáhne až 12 procent.

Zástupce odborových organizací veřejného sektoru návrh neuspokojuje, chtějí alespoň pokrýt inflaci. Odbory proto hodlají ještě jednat s ministry i poslanci, nevylučují ani protestní akce.

Výdaje na platy a ostatní platby za práci pro stát spolu se mzdami v příspěvkových organizacích budou v příštím roce podle návrhu státního rozpočtu, který v pondělí schválila vláda, činit 137,9 miliardy korun, oznámilo dnes ministerstvo financí.

Proti schválenému rozpočtu na letošní rok se výdaje prostředků na platy a ostatní platby za provedenou práci v centrálně rozpočtované sféře mají zvýšit o 5,2 procenta. Do nárůstu se promítají podle ministerstva financí mimo jiné také peníze potřebné na zvládnutí evropského předsednictví.
 
Chceme pokrýt inflaci
Mzdy v nepodnikatelské sféře podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně reálně klesly o 3,6 procenta. Podle odborářů by růst mezd všech zaměstnanců ve veřejné sféře měl příští rok alespoň pokrýt inflaci. O dalším postupu se odboráři dohodnou 4. října, řekla dnes předsedkyně odborářů státních institucí Alena Vondrová.

Za své mzdové i další požadavky budou již 1. října před budovou ministerstva vnitra demonstrovat policisté a příslušníci dalších bezpečnostních složek, kterým se rovněž nelíbí vládou schválená podoba státního rozpočtu.

Policejní odboráři dlouhodobě požadují zvýšení zejména platů v krajích, kde mzdy ještě nerostly. Odměňování příslušníků bezpečnostních sborů je podle nich nesystémové, protože mzda se nezvýšila všem. Odboráři požadují, aby vláda na příští rok připravila novou tarifní tabulku platů, která by údajné chyby odstranila.

Odbory chystají také vlnu protestů proti plánované novele zákoníku práce, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Novela je podle nich pro zaměstnance nevýhodná.

V případě, že vláda nepřistoupí na žádné odboráři navrhované úpravy legislativy, chystají velké protestní akce na přelom letošního a příštího roku; nevylučují ani generální stávku. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) však odborářům jde pouze o to, aby se zviditelnili před nadcházejícími volbami.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!