6. ledna 2007 12:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stavaři ušetří miliony

Stavba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba | foto: Lidové noviny

PRAHA Tuzemské stavební společnosti si letošní mírnou zimu nemohou vynachválit. Kromě toho, že mohou dělat práce, které v tuhých mrazech odkládají, ušetří také nemalé sumy za zimní opatření.

„Úspory jsou značné, ušetříme zejména za vytápění, náklady ale srazí také vyšší produktivita práce,“ konstatoval obchodní ředitel trutnovské stavební firmy Bak Stanislav Palas. V případě této firmy podle Palase jde o pokles nákladů o deset procent.

U některých firem je ale snížení výdajů mnohem citelnější. „Většinou máme v zimě náklady mnohem vyšší než přes léto. Nyní jsou srovnatelné,“ uvedl Jan Fullsack z marketingového oddělení stavební společnosti Stavcent. „Oproti běžné zimě tak máme náklady nižší zhruba o 40 procent,“ tvrdí Fullsack. Pokles nákladů o desítky procent potvrdila také šéfka pardubické stavební firmy Ivexi Ivana Novotná. „Zatímco prosinec a leden bývají kvůli tuhé zimě obvykle ztrátové, letos to tak určitě nebude,“ soudí Novotná.

Odpadnou totiž výdaje za dražší technologie, které se musí kvůli mrazu využívat, a také se ušetří za naftu, vyjmenovala Novotná.

Podle expertů lze konstatovat, že více ušetří především menší firmy. Důvod je jednoznačný. „Velkých firem se to příliš nedotkne. Třeba nám klesnou náklady jen mírně, což je způsobeno tím, že jsme na tuhou zimu předem připraveni a stavby plánujeme více dopředu,“ tvrdí mediální zástupce Metrostavu František Polák.

Totéž potvrdil Ondřej Šuch ze stavební společnosti Skanska. „Příznivá zima se projeví spíše v tom, že můžeme pracovat déle ve venkovním prostředí,“ poznamenal Šuch s tím, že je to pozitivní především pro dopravní stavby.

S tím souhlasí rovněž generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek, podle kterého je letošní zima pro stavaře jednoznačným přínosem.

Petr Vašek z ředitelství stavební firmy Chládek a Tintěra ovšem zdůraznil, že ani v tak mírné zimě nemohou stavaři pracovat jako třeba na jaře či v létě. „I přes mírnou zimu, mají firmy klidový režim. Nemůžete rozjet činnost, která se obvykle dělá v létě, protože nevíte, jak bude za týden, kdy teploty třeba spadnou na minus osm stupňů,“ vysvětlil Vašek. Proto právě v zimě stavební společnosti pořádají konference nebo své zaměstnance posílají na školení.

Jaký budou mít nezvykle mírné teploty skutečný vliv, se podle Vaška pozná, teprve až zima definitivně skončí. Pokud by totiž nyní začalo mrznout a tuhé mrazy trvaly i na jaře, náskok by to velmi rychle smazalo.
Petra Horčicová