10. dubna 2009 11:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stavba Nabucca prý začne v roce 2011

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BRUSEL S výstavbou plynovodu Nabucco, který má přivést plyn ze střední Asie do Evropy, by se mělo začít v roce 2011. Uvedl to internetový server Euractiv s odvoláním na bulharský deník Dnevnik. Přestože měl plynovod původně snížit závislost Evropy na plynu z Ruska, podle Reinharda Mitscheka, šéfa konsorcia, nelze vyloučit, že plynovodem nakonec poteče i ruský plyn.

"Gazprom může být jedním z dodavatelů," připustil Mitschek s tím, že podobný krok však zatím není na programu.

Ruský energetický gigant přitom začátkem roku sehrál roli v plynové krizi mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou unií, když přerušil dodávky na Ukrajinu, což vedlo k narušení dodávek i dále do Evropy.

Kromě možného zapojení Ruska by podle Mitscheka mohl plynovodem Nabucco proudit plyn i z Turecka, Ázerbájdžánu, Turkmenistánu či z dlouhodobějšího pohledu i z Iráku či Egypta.

Klíčové je Turecko
Šéf konsorcia si pochvaluje především jednání s Tureckem, která prý výrazně pokročila. Právě souhlas Ankary je přitom pro celý projekt klíčový, velká část plynovodu má totiž vést přes turecké území.

Jasněji kolem detailů projektu, který patří mezi jednu z priorit současného českého předsednictví EU, by mělo být v červenci, kdy má být údajně podepsána mezivládní dohoda mezi Rakouskem, Bulharskem, Maďarskem, Rumunskem a Tureckem, tedy mezi hlavními účastníky Nabucca.

"Za přispění Evropské komise spějeme ke kompromisu, který bude patrný v návrhu dohody, jehož konečná podoba by měla být známá v květnu," uvedl Mitschek.

Příprava stavebních prací by v případě ideálního scénáře měla začít koncem letošního roku. Samotná výstavba by měla podle šéfa konsorcia začít právě v roce 2011 a dodavatelé zemního plynu by měly být vybráni o rok později, tedy v roce 2012.

Úplně jasno však stále není kolem financování celého projektu. Náklady se již delší dobu odhadují na zhruba osm miliard eur (asi 212 miliard korun).

ČTK