13. srpna 2007 9:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stavební boom v Česku opadl

Stavba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba | foto: Lidové noviny

PRAHA Nižší výsledek ve srovnání s předchozím rokem zaznamenala poprvé po třináctiměsíčním nepřetržitém růstu stavební výroba v České republice. Podepsal se na tom vysoký růst v roce 2006, nedostatek odborných stavebních profesí a problémy na trhu některých stavebních materiálů.

Ke zpomalení tempa růstu za celé druhé čtvrtletí se dále přidaly obtíže při přípravě projektů a jejich financování, uvedl Český statistický úřad. Stavební produkce ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 3,7 procenta, průměrný evidenční počet zaměstnanců poklesl o 1,7 procenta a průměrná měsíční nominální mzda vzrostla o 7,8 procenta. Stavební úřady vydaly o 16,5 procenta méně stavebních povolení a orientační hodnota povolených staveb byla nižší o 14,4 procenta.

V červnu zaznamenaly nová výstavba, rekonstrukce a modernizace pokles o čtyři procenta. U oprav a údržby stavební práce klesly o 19,5 procenta, ostatní práce vykázaly pokles téměř o polovinu. Naopak o více než polovinu vzrostly stavební práce v zahraničí.

Počet zaměstnanců ve stavebních firmách, které měly 20 a více zaměstnanců, klesl meziročně o 2,2 procenta. Průměrná nominální mzda se zvýšila o 3,4 procenta na 21.124 Kč; reálná mzda stoupla o 0,9 procenta. Průměrná hodinová mzda byla 137 Kč a proti stejnému období 2006 vzrostla o devět procent.

Stavební úřady v červnu vydaly 9560 stavebních povolení, v tom bylo 5258 pro nové stavby a 4302 pro změny dokončených staveb. Počet stavebních povolení meziročně poklesl o 21,5 procenta.

Orientační hodnota povolených staveb vzrostla o 7,3 procenta na 28,3 miliardy korun. Novou výstavbou by měly vzniknout stavby v hodnotě 20,3 miliardy, což je nárůst o 18,4 procenta.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.