Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stavební půjčky jsou rekordní

Rozestavěná budova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozestavěná budova | foto: Miroslav RendlLidové noviny

PRAHA Stavební spořitelny letos půjčily historicky nejvyšší objem prostředků. Od ledna do konce listopadu totiž poskytly úvěry v rekordním objemu 53,9 miliardy korun.

Vzhledem k loňsku jde přitom o téměř třicetiprocentní nárůst.

Podle analytiků je raketový nárůst objemů u těchto úvěrů důsledkem pokračujícího zájmu o pořízení vlastního bydlení.

"Navíc se také potvrzuje, že stavební spoření plní svou původní funkci, tedy aby si lidé prostřednictvím naspořených, ale také půjčených prostředků pořídili bydlení," uvedl analytik PPF Asset Management Radomír Jáč.

Podle něj jsou totiž prostředky z úvěru navázaného na stavební spoření velmi výhodný zdroj peněz. Oproti hypotéce sice mají tyto půjčky mnohdy vyšší procento úročení, ale na druhou stranu jsou požadavky na příjem žadatele o úvěr ze stavebního spoření mírnější. Navíc také klienti mohou půjčené peníze spořitelně bez sankcí kdykoliv vrátit, což u hypotéky není možné.

Proti loňsku si zatím nejvíce polepšila Stavební spořitelna České spořitelny. "Do konce listopadu jsme poskytli zhruba 369 tisíc úvěrů v celkovém objemu asi 21 miliard korun," sdělila za spořitelnu Kristýna Havligerová s tím, že loni to bylo "pouze" 335 tisíc úvěrů za 14 miliard korun.

O více jak půl miliardy korun si však polepšila také Raiffeisen stavební spořitelna. Jedinou "černou ovcí" je Hypo stavební spořitelna, jejíž objem poskytnutých úvěrů poklesl o zhruba 25 milionů korun.

Přestože objem úvěrů zaznamenal raketový nárůst, celkový počet poskytnutých úvěrů poklesl. Ze statistik spořitelen zároveň vyplývá, že úvěr si od nich bere jen asi každý třetí, ostatní pouze spoří.

"To je důkazem, že většina stále bere stavební spoření jako jeden z nejvýnosnějších produktů," poznamenal ekonom společnosti Patria Finance David Marek.

Třeba u stavební spořitelny Wüstenrot je totiž roční výnos ze spoření se všemi výhodami a státní podporou - jak potvrdila mluvčí spořitelny Helena Dušková - okolo sedmi procent.
Pokud jde o budoucnost, zástupci jednotlivých spořitelen nešetří optimismem.

Shodně totiž tvrdí, že příští rok očekávají další nárůst. "Naše úvěrové produkty ke koupi bytu či domu nebo na rekonstrukci bude podle nás využívat stále více lidí," odhaduje generální ředitel Raiffeisen stavební spořitelny Pavel Chmelík s tím, že spořitelna pro podporu rostoucího trendu přichystala pro příští rok několik novinek.

Marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny Rostislav Trávníček se vyjadřuje podobně. "Počítáme se tím, že zájem o naše úvěry dále vzroste a jsme na to připraveni," uvedl.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
MOBILE DEVICE SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč