Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stavební spoření může zaplatit studium

Budou si studenti platit školu ze stavebního spoření? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budou si studenti platit školu ze stavebního spoření? | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Stavební spoření by mohlo být využité na financování studia. Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila návrh poslanců ČSSD, který má umožnit, aby takto našetřené peníze šlo čerpat například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale návrh označil za "mimořádně nesystémový s mimořádné škodlivými důsledky". Podle něj by se navrhované opatření dalo zneužít například tak, že na jednoho studenta by si založila stavební spoření celá jeho rodina a přispívala mu tak na studium. To by pak vedlo kromě jiného ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje.

Také vláda již dříve novelu odmítla s tím, že návrh považuje za nesystémový a nevhodný. Za nepromyšlený ho dnes označil i ministr školství Ondřej Liška (SZ). Připomněl současně, že připravuje zákon o finanční podpoře studentů.

Úvěr by si podle předkladatelů mohli vzít studenti od 15 do 26 let a čerpat by směli až 36.000 korun ročně. Bylo by ho možné čerpat až do ukončení studia, nejdéle však rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu. To má podle Martínka znemožnit, aby této výhody využívali i "věční studenti".

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Plynovod Nord Stream 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Plynovod Nord Stream 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Plynovod Nord Stream 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....