24. července 2009 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stavební spoření na školné nepoužijete, rozhodl Senát. Pomohlo by to bohatým

studenti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy studenti | foto: Shutterstock

PRAHA Peníze ze stavebního spoření možná nebude možné použít i na financování studia, jak to navrhla ČSSD. Senát dnes její návrh odmítl. Příslušná novela se tak vrátí sněmovně k novému projednání. Poslanci ale mají možnost veto Senátu přehlasovat.

Kritici návrhu namítali, že novela nepomůže chudším rodinám, ale spíše bohatším, a ve svých důsledcích tak znevýhodňuje studentskou populaci.

"Hrozí, že nízkopříjmové skupiny budou silně znevýhodněny, a že tento návrh zákona by je při čerpání úvěru mohl zavést mnohem hlouběji do dluhové pasti," uvedla senátorka ODS Alena Venhodová. Ministerstvo školství podle ní připravuje návrh studijního spoření, který by umožňoval dosáhnout na studium i dětem z chudších domácností.

Pokud by úvěry využily zámožné rodiny, mohla by novela vést podle kritiků ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Návrh podle odpůrců umožní spíše rozšíření aktivit stavebních spořitelen.

Spořitelny nesouhlasí
Právě Asociace českých stavebních spořitelen novelu zákona přivítala. "Podle našeho názoru novela, i vzhledem k tomu, že je napsaná velmi jednoduše a jasně, nijak systém nekomplikuje - aplikuje standardní procesy na další účel," řekl již dříve ČTK tajemník asociace Jiří Šedivý.

Stavební spořitelny přitom neočekávají výrazné zvýšení zájmu o stavební spoření. Úvěr ze stavebního spoření na studium mohou využívat několik let již Rakušané, ale podle člena představenstva Wüstenrot stavební spořitelny Pavla Pektora ani tam není o tento produkt v porovnání s ostatními produkty spořitelen příliš velký zájem.

Venhodová novele vytkla, že úvěr by studenti mohli využít k čemukoli, neboť by spořitelně museli předložit jen potvrzení o studiu. V podstatě podle ní jde jen o formu komerčního úvěru pro studenty středních a vysokých škol a není zřejmé, jak by využívání úvěru bylo kontrolováno.

Původní účel se neplní
Senátor ČSSD Karel Korytář však upozornil na to, že stavební spoření je díky státnímu příspěvku nejvýhodnější, ale jen málo se využívá k původnímu účelu, tedy na bytové potřeby. Rodiny s nižším příjmem by si podle něj mohly dohodnout nižší splátky.

Novela rozdělila i senátory KSČM. Zatímco Marta Bayerová ji podpořila, Vlastimil Balín ji pro mimo jiné nesystémovost odmítl. Podobně jako předseda senátního výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek (za ČSSD), který tak jako Venhodová argumentoval tím, že novela by jen přidělala problémy méně zámožným, pokud by museli splácet třeba 36.000 korun ročně.

Studentský úvěr
Senát nakonec novelu odmítl hlasy 37 z 56 přítomných, proti byli všichni přítomní senátoři ODS, KDU-ČSL a senátoři z klubu TOP 09 a Starostové. Norma má podle jejích autorů umožnit, aby naspořené peníze bylo možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. Využít by to mohli vysokoškoláci i středoškoláci.

Návrh má podle sociálních demokratů za cíl vyřešit situaci celé řady rodin a pomoci jim financovat náklady na studium. Úvěr by si podle novely mohli vzít studenti do 26 let a čerpat by směli až 36.000 korun ročně.

Úvěr by bylo možné čerpat až do ukončení studia, nejdéle však rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu. To má znemožnit, aby výhody využívali i
takzvaní věční studenti.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.