10. června 2009 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stavební spoření půjde použít i na financování studia

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Peníze ze stavebního spoření by mělo být v budoucnu možné použít také na financování studia. Využít by toho mohli už středoškoláci. Umožnit to má poslanecká novela zákona o stavebním spoření, kterou dnes schválila sněmovna.

Novelu prosadila ČSSD spolu s KSČM přes nesouhlas ODS a Strany zelených, proti byli až na dvě výjimky také lidovci.

Normu nyní dostane k projednání Senát, v němž má pravice většinu. Novela má podle svých autorů umožnit, aby naspořené peníze bylo možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. Návrh má podle sociálních demokratů za cíl vyřešit palčivou situaci celé řady rodin a pomoci jim financovat náklady na studium.

Kritici návrhu ale namítali, že novela nepomůže nízkopříjmovým rodinám a ve svých důsledcích znevýhodňuje studentskou populaci.

Použití peněz ze stavebního spoření

Naspořené peníze ze stavebního spoření lze po uplynutí tzv. vázací doby ( u smlouvy uzavřené po 1. 1. 2004 je to 6 let, u dřívějších 5 let) použít bez jakéhokoliv omezení.

Částku získanou jako úvěr pak až doposud pouze na účely stanovené zákonem jako koupi, výstavbu či opravy ubytovacích prostor či jejich pevně vestavěného vybavení (např. ústředního topení). Prostředky získané úvěrem smí klient využít na stanovené účely i ve prospěch osoby blízké.


Podle exministra školství Ondřeje Lišky (SZ) umožní spíše rozšíření aktivit stavebních spořitelen, nereflektuje sociální situaci studentů a jejich schopnost splácet v průběhu studia. "Novela vůbec nepomůže studentům, kterým nepomůže lépe finančně situovaná rodina," podotkl.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že by se navrhované opatření dalo zneužít například tak, že na jednoho studenta by si založila stavební spoření celá jeho rodina a přispívala mu tak na studium.

To by pak vedlo kromě jiného ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Také by to podle něj zvýhodnilo bohaté lidí s dostatkem peněz, které by na spoření mohli vložit.

nev, Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz