15. března 2012 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stavební spořitelny se vrhají na byznys penzijních fondů

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Kvůli změnám podmínek ve stavebním spoření a v penzijním připojištění chtějí stavební spořitelny vytvořit speciální nabídku, která se bude podobat spoření u penzijních fondů.

Informovaly o tom Hospodářské noviny. Od příštího roku má tak být penzijní připojištění výhodnější než stavební spoření. "Idea je, aby vedle těchto fondů fungovalo stavební spoření s novými podmínkami, které budou klienty motivovat," řekl místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen a šéf Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura.

Změnou pravidel ve státní podpoře stavebního spoření chce stát ušetřit a nasměrovat podporu na zabezpečení na stáří. I proto se od příštího roku zvyšuje maximální roční příspěvek na penzijní připojištění na 2760 korun ročně. U stavebního spoření byla naopak už loni státní podpora omezena na nejvýše 2000 korun.

Podle návrhu zákona, který by měl vstoupit v platnost roku 2014, není možné státní příspěvek na stavební spoření použít na cokoliv. Bude určen jen na bydlení, nebo ho bude možné převést do penzijních fondů.

ČTĚTE TAKÉ

"Podporujeme odloženou spotřebu ve všech formách a nemůžeme ani nechceme reagovat na žádné tržní inovace," řekl náměstek ministra financí Radek Urban. "Prioritou je reforma, ve které mají hlavní místo penzijní fondy. Nebráníme ale tomu, aby si lidé spořili jinde," dodal.

Zájem o penzijní připojištění roste

Finanční poradci plán stavebních spořitelen označují za zajímavý. "Vklady v bankách jsou na rozdíl od penzijních fondů pojištěné. Pokud zvýší dvouprocentní roční úročení, můžou konzervativním fondům konkurovat," řekl Zdeněk Simaichl z poradenské firmy Infia.

Změny v penzijním připojištění, které nastanou od ledna 2013, několikanásobně zvýšily zájem lidí o tento produkt. V porovnání s loňským rokem je v posledních dvou měsících až čtyřikrát vyšší. Naopak stavební spoření zaznamenalo pokles. Za letošní leden a únor počet nově uzavřených smluv spořitelnám meziročně klesl o 94 000 na 108 000.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz