Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stavební spořitelny dostaly stamilionovou pokutu

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

BRNO 7. prosince 2005 Pokutu v souhrnné výši 201 milionů korun dal šesti stavebním spořitelnám Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Finanční ústavy prý v roce 1997 uzavřely zakázanou dohodu o výměně informací.

Společně si tak dohodly obsah a strukturu statistických přehledů, které si mezi sebou předávaly.

Spořitelny původně dostaly loni v srpnu pokutu 484 milionů Kč mimo jiné za údajné dohody o zdražování služeb pro zákazníky. ÚOHS ale po rozkladu firem vrátil celý případ k došetření. Správní řízení vedl úřad se společnostmi Hypo, Wüstenrot, Modrá pyramida, Stavební spořitelna ČS, Raiffeisen a Českomoravskou stavební spořitelnou.

Úřad současně zbavil všechny spořitelny podezření ze zneužití společného dominantního postavení. Neprokázal, že mimo jiné zpoplatnily úrokové zvýhodnění či stanovily rozdílné poplatky za vedení účtů klientům. ÚOHS také neprokázal uzavření a plnění dohody či jednání ve vzájemné shodě při stanovování poplatků za služby, které spořitelny poskytují klientům.

"Rozhodnutí ÚOHS je dosud nepravomocné; běží lhůta k podání rozkladu," řekl předseda úřadu Martin Pecina. Stavební spořitelny již jednou zjištění úředníků odmítly a správní řízení se opakovalo zejména kvůli technickým chybám. K antimonopolnímu úřadu si stěžovalo loni i Sdružení obrany spotřebitelů. Mimo jiné také proto, že klienti nemohli nespokojenost se službami řešit odchodem od příslušné stavební spořitelny. Přišli by totiž o státní podporu až 4500 korun ročně.

Nynější předseda antimonopolního úřadu nevyloučil snížení pokuty již v polovině listopadu. Téměř půlmiliardová pokuta se mu totiž zdála příliš vysoká. Nejvíce, 228 milionů Kč, měla před rokem z celkové sankce hradit Českomoravská stavební spořitelna. Nyní ÚOHS výši pokut u jednotlivých spořitelen nezveřejnil.

Všechny peněžní domy snížení pokuty očekávaly, přesto již dříve nižší sankci odmítly. Zástupci některých z nich tvrdili, že jim negativně ovlivní hospodaření. Společnosti si však kvůli pokutám vytvořily rezervy, protože sankce nemohou být daňově uznatelnou nákladovou položku.

Letos za deset měsíců šest stavebních spořitelen půjčilo téměř o čtvrtinu více peněz než ve stejném období loňského roku. Zatímco počet poskytnutých úvěrů dva měsíce před koncem roku opět poklesl, objem úvěrů vzrostl o 24,6 procenta až na 35,3 miliardy korun.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...